Hoşgeldiniz  

Pir Güzelgül: “Dersim’de bir tarih yatar. Katliamla yok edilmeye çalışılan bir toplumun tarihi!”

İkrar-HA1 | 04 Mayıs 2021 | Alevilik, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Güzelgül: “Dersim’de bir tarih yatar. Katliamla yok edilmeye çalışılan bir toplumun tarihi!”

İKRAR – Dersim Katliamı için 4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu kararı alınmasının 84’üncü yıldönümü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında katliamda süngülenen, onuru için Munzur’da sırlanan kadınlardan, askerlerin eline geçmemesi için anneleri tarafından öldürülen çocuklardan bahseden Pir Güzelgül ” Dersim’de bir tarih yatar. Katliamla yok edilmeye, asimilasyonla dönüştürülmeye çalışılan bir toplumun tarihi” dedi.

 

Pir Hüseyin Güzelgül’ün açıklaması;

4 Mayıs Dersimliler ve Alevi Kızılbaş toplumu için kara gündür. Yıllar öncesinden yapılacak katliamın temelleri atılmış, bölge yaşanacak kıyıma hazırlanmıştır.
Canlıları ve doğayı kutsayan bir inancın, bir toplumun; kadın çocuk demeden, bombalarla, “kurşuna yazık” denerek, süngülerle katledildiği, kadınların ağlayan çocuklarını kendi elleriyle boğduğu, onuru için kendini Munzur’a attığı, erkeklerin “Önce kadınları ve çocukları öldürün, öldüklerini gözlerimizle görelim.” dedikleri ve hala binlerce kişinin mezarlarının bilinmediği yerdir Dersim!
Dersim’de bir tarih yatar. Katliamla yok edilmeye, asimilasyonla dönüştürülmeye çalışılan bir toplumun tarihi! Bu toplum ki; Kerbela’dan bugüne, Dersim, Malatya, Koçgiri, Maraş, Çorum, Sivas gibi yakın tarihe kadar katliamlara, sürgünlere, asimilasyon çabalarına maruz kalmıştır.
Üzerinden 84 yıl geçmesine rağmen unutulmak bir yana, her geçen gün daha da derinleşen bir yara için yapılması gereken, 4 Mayıs’ın Dersim Tertelesi olarak kabul edilmesi, arşivlerin açılması, sürgünler, kayıplar ve evlatlık verilen çocukların listesinin açıklanması, Dersim isminin geri verilmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve özür dilenmesidir.
İnsanların acılarını yok sayarak, üstünü örterek geleceğe bakamazsınız. Çünkü orada, kefensiz yatanların başında ağıt yakan bir toplum var hala ve bu acının unutulması mümkün değil!
Dersim katliamdır…
Unutmadık, unutturmayacağız…
Xo vira meke…

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.