Hoşgeldiniz  

Pir Hüseyin Güzelgül: “Alevilerin Bayramı yoktur! Yassı vardır Acısı vardır”

İkrar-HA1 | 13 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Hüseyin Güzelgül: “Alevilerin Bayramı yoktur! Yassı vardır Acısı vardır”

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, İKRAR Haber Ajansı aracılığıyla bir mesaj yayınladı. Video mesajında Ramazan Cemi, Bayram Cemi gibi literatür geliştiren Alevi Kurumlarını ve yöneticilerini eleştiren Pir Güzelgül “Yola ihanettir, asimilasyona maşalıktır. Pirimiz, Şahımız İmam Ali’nin kemiklerini incitmektir” dedi.

Bazı Alevi kurumlarının ve yöneticilerin Ramazan Bayramı tebrik mesajları ve Cemevlerinde Ramazan Cemi yaptıklarını açıklamaları üzerine Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül’de bir açıklama yaptı. Açıklamasında çok sert konuşan Pir Güzelgül “Bayram onlarındır. Biz İmam Ali’nin katlini kutlayanların, İmam Ali’den kurtuldukları için şeker dağıtanların bayramını kutlamayız. Bizim yassımız vardır. Bizim acımız vardır” dedi.

 

Haberin Videosu;

“BUNCA İNSANIN VEBALİ ULEMANIN BOYNUNDADIR”

Seyyid Nesimi’nin sözleri ile konuşmasına başlayan Pir Güzelgül “ Alevi yol erkanında Ramazan ve Ramazan Bayramı yoktur. Sebebine gelince de İmam Ali Ramazanın 27’inci günü şehid edilmiştir. İmam Ali sabah evinden çıktığında Lanet muaviye tarafından satın alınan ve lanetlenen mülcemin zehirli hançeri ile yaralanmış, 3 gün sonra da Hakk’a yürümüştür. Bunun haberini alan muaviye de “Ali’den kurtulduk” diyerek tüm yöneticilerine haber gönderiyor ve şeker dağıtarak bunu kutlamalarını istiyor. Şeker Bayramı budur. Bugün bazı akıllar adını ramazan bayramı diye değiştirse de hala bazı takvimlerde ve bazı kesimlerce şeker bayramı olarak kutlanıyor” dedi.

 

“İMAM ALİ’NİN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYIN”

Bazı kurumların Alevilerinde bayramıymış gibi etkinlikler düzenlediğini belirten Pir Hüseyin Güzelgül “Ramazan Cemi diyorlar, Ramazan’da oruç tutuyor musunuz?, teravih kılıyor musunuz?, namaz kılıyor musunuz? Nasıl sizin oluyor bu. İmam Ali’nin katlini kutlayanlarla birlikte nasıl bizim diyebiliyorsunuz. İmam Ali’nin kemiklerini sızlatmayın. Yola ihanet etmeyin. Asimilasyona maşalık yapmayın. Aşk olsun Şahın, İmam Ali’nin yolundan yürüyenlere” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(İSTANBUL)

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.