Hoşgeldiniz  

Pir Hüseyin Güzelgül: “Hacı Bektaş-ı Veli Bizim yolumuzdur, hakikatimizdir”

İkrar-HA1 | 20 Mart 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Röportaj, Son Dakika A- A+

Pir Hüseyin Güzelgül: “Hacı Bektaş-ı Veli Bizim yolumuzdur, hakikatimizdir”

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin Dergahında İKRAR’a konuştu. 21 Mart Nevruz Bayramı’ndan 2021 Yılının Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre Yılı olma münasebetiyle planlanan süreçten konuştuk.

ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül İKRAR’a önemli açıklamalarda bulundu. Pir Güzelgül “Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu’ya çerağımızı diriltmeye gelmiştir” dedi. Alevi-Bektaşi ayrımı olmaması gerektiğini belirten Pir Hüseyin Güzelgül “Bizler aynı canın nefesiyiz. Birbirimizden ayrı olabilir miyiz?” dedi.

 

“HACI BEKTAŞ-I VELİ BİZİM YOLUMUZ İÇİN MÜCADELE VERENDİR”

Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin canlar için kıymetinden bahseden Pir Hüseyin Güzelgül “Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu’ya hatta daha ilerisine Rumeli’ye balkanlara iyilik, hayatlara güzellik, canlara nefes olmaya gelmiştir. Baskılarla zulümlerle inkarlarla zarar gören çerağımızı diriltmeye, ateş olmaya gelmiştir. Dergahında pişirdiği talebeleri ile yeryüzünün neredeyse her yanına adını, şanını, bilgeliğini ve bilgilerini ulaştırmış biridir. Pirlerimiz, Rehberlerimiz, Mürşitlerimiz tarafından kadimden beri yanan çerağımızı yere düşürmeden o ışığı, ilmi dünyaya yaymıştır. Anadolu’ya güvercin donunda gelmiş ve barışın sembolü olmuştur” dedi.

“DERGAH’A EĞRİ ODUN GETİRMEKTEN HAYA EDENDİR YUNUS EMRE”

2021 Yılının Yunus Emre Yılı olarak ilan edilmesi sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde kullanılan “Bizim Yunus” terimini haksız ve yanlış bulduğunu belirten Pir Hüseyin Güzelgül “Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahına nasip almak için gelen ve yıllarca dergahta Yunus Emre’nin kendi deyimiyle piştikten sonra Hünkar’ın eteğini öpüp, rızalığını alarak dergahtan ayrılmıştır. Dergaha eğri odun getirmekten dahi haya eden kişidir Yunus Emre, kelamlarıyla nefesleriyle birliği dostluğu kardeşliği haykıran Yunus can bu insanlığın bu toplumun bu toprağın ortak değeridir. Ahi Evran’da bu toprakların yetiştirdiği çok önemli bir değerdir. Yaşadığı şehir bile Ahi Evran’dan dolayı güzel bahçe diye isimlendirilmiştir. Yaptığı yapmak istediği iyilikleri güzellikleri, sanatçı ve eğitici yönünü biliyoruz. Anadolu’da Ahilik geleneğini başlatmış ve bu ahilik yapılanması ile bir çok başarı elde edilmiş, gönül bağları fiziksel bağlara dönüşmüştür. Bizim nazarımızda Hünkarımız da Yunus Emre de Ahi Evran’da yolumuz için mücadele verenlerdir. Biz ne Hacı Bektaş-ı Veli’den, ne Yunus Emre’den ne de Ahi Evran’dan vazgeçeriz. ” dedi.

 

“BÜTÜN ALEVİ KURUMLARI İLE GÖNÜL BİRLİĞİNİ SAĞLADIK”

21 Mart Nevruz Bayramı’nın Aleviler için öneminden bahseden Pir Hüseyin Güzelgül “Şah-ı Merdan Ali’nin doğum günüdür. En kutlu en güzel gündür 21 Mart, Türkiye bulunan tüm Alevi kurumlarının genel başkanları ile görüştük. Avrupa’da faaliyet yürüten kurumlarımızın genel başkanlarıyla da görüştük. Tam bir gönül birliği sağladık. Zalime karşı direnişin günü olan Nevruz’da Hünkarımızın dergahında Cem olma kararı aldık. Çerağ uyandırarak çalışmalarımıza başlamak istedik. Yarın saat 13:00’de Hünkarımızın ve tüm erenlerimizin ulularımızın şahitliğinde burada çerağımızı uyandıracağız. Hak ve Hakikat yolculuğumuzu sürdüreceğiz” dedi.

“TÜM İNSANLIK İÇİN PİRİMİZDEN MURADIMIZ VAR”

Alevi kurum yöneticileri ile birlikte yarın Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahında düzenlenecek programdan bahseden Pir Hüseyin Güzelgül “Pirimizin otağına gelmişiz, Postnişini Veliyettin Ulusoy ile birlikte Pirimiz Hacı Bektaş-ı Veli hakkı için 2 kara dut bir beyaz dut dergahın bahçesine toprağa emanet edeceğiz. Pirimizin huzurunda uyandıracağımız çerağın ışığının, hayatımızı aydınlatması muradımız var. Tüm insanlık ve kainat için istiyoruz bunu. Zorda olan, yardım dileyen, sıhhat dileyen, barış dileyen adalet dileyen her can için burada cem olacağız” dedi.

“YARINDAN SONRA TÜM DÜNYADA HAREKETE GEÇİYORUZ” 

Yarın sabah dergahın bahçesine ekilecek 2 kara dut ve bir beyaz duttan sonra tüm Alevi kurum yöneticileri ile birlikte hareket edeceklerini belirten ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “Yarından sonra harekete geçiyoruz. Elimizin, sesimizin, nefesimizin yettiği erişebildiği yere kadar tüm dünyada bu felsefeyi anlatacağız. Doğruluk ve hakkın sesi olacağız. Gönül birliği verdik gerek Türkiye’de ki Alevi kurumlarımız gerekse dünyanın çeşitli yerlerinde hizmet veren Alevi kurumlarımız ile birlikte çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

“GÖRDÜĞÜMÜZ ZULMÜ, HAKSIZLIĞI ANLATACAĞIZ”

Pir Hüseyin Güzelgül ayrıca “Bu topraklarda yeşeren bu umudu tüm cihana yayacağız. İnsanlara bizlerin nasıl zulümlerden geçerek bugünlere geldiğimizi, bugün dahi nasıl dışlanmalarla inkarlarla boğuştuğumuzu göstereceğiz. Bizler pirimizin yolundan ayrılmadık. Ulularımızın söylediklerini hak bildik, kendimize yaşama şiarı saydık. Bugünlere ne kadar zor geldiğimizi ve neler başardığımızı tüm cümle alem canlara anlatacağız” dedi.

 

İKRAR HABER AJANSI

(Hünkar Haber Merkezi)

 

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.