Hoşgeldiniz  

Pir Hüseyin Güzelgül’den hakkındaki asılsız iddialar ile ilgili açıklama

İkrar-HA1 | 01 Kasım 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Hüseyin Güzelgül’den hakkındaki asılsız iddialar ile ilgili açıklama

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde Genel Başkanlık gibi çeşitli önemli görevler üstlenmiş, Yıllardır Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinde de sembol isimlerden biri haline gelen Kureyşan Ocağı’ndan Pir Hüseyin Güzelgül hakkında bir haber sitesinde ortaya atılan asılsız iddialar ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında iddia sahibi haber sitesini yalan ve asılsız haber yapmakla suçlayan Pir Güzelgül’ün yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Gelin özümüze sitem edelim
Hile ile hurda ile hal olmaz
Hakkın divanına hakça gidelim
Hak katında yalan söze yer olmaz

Değerli canlar,

18 Ağustos 2022 tarihinde Erzurum Hınıs Başköy’de yapılacak olan cemevi açılış törenine katıldım. Temel atma töreninden bir süre önce Başköy Derneği Başkanı ve yönetimi tarafından ziyaretime gelinerek, Alevi köyüne cami yapılmak istendiğini ilettiler. Bunun üzerine ilgili makamlarla görüşerek, Alevi köyüne cami yapılamayacağını, Alevilerin ibadethanelerinin cemevleri olduğunu söyleyerek, dernek yönetimi ile birlikte yapılacak yapının Cemevi inşaatına çevrilmesini sağladık. Başköy Dernek Yönetiminin davetiyle temel atma törenine katılım sağladım.
Tören alanına gittiğimizde Alevi inancını temsil edecek hiçbir simgeye izin verilmediğini gördük ve müdahale ettik. Kendi konuşmamda da eşit yurttaşlık taleplerimize, uğradığımız haksızlıklara, yasal statünün verilmesine, ancak yasal statü verildiğinde kardeş olabileceğimize ve benzeri konulara değindim. Tüm bu sözlerden sonra da hazirunu dara kaldırarak, ellerini gönül kabesine koymaları şartıyla gülbeng verdim.
19 Ağustos 2022 tarihinde PİRHA tarafından bu açılışın haberi yapıldı. Gelgelelim haberde tüm bu gerçeklere ucundan kıyısından değinilmezken, Başköy Cemevinin Cumhurbaşkanının açılışını yapacağı cemevleri arasında olduğu ve benim de orada gülbeng verdiğim gibi yalan ifadeler kullanıldı. “Yanlış hesap Bağdat’tan döner” misali, 06.10.2022 tarihinde Cumhurbaşkanının yaptığı toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi ve görüldü ki Başköy Cemevi bu cemevleri arasında değil. Kaldı ki aradan geçen zaman içerisinde bilgim dışında böyle bir karar alındıysa da benim bir buçuk ay önce katıldığım temel atma töreniyle bağlantılandırılamaz. Ayrıca yapılan haberde dikkatimi çeken bir diğer konu da sanırım haberi kalabalıklaştırmak amaçlı 2017 yılındaki farklı bir cemevi açılışından da fotoğraf kullanılması…
Beni ya da köy derneğini arayarak, cemevi açılışına dair sorular sorulsa ve buna göre haber yapılsa, hem işin gerçek yüzünü bilecekler hem de gerçekten Alevilerin hala nasıl sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını duyurarak bu yola da hizmet etmiş olacaklardı. Fakat haberde kullanılan dil ve yalan ifadelerden de anlaşılacağı gibi amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek!
Bugün hakim medyada hepimizin eleştirdiği yaklaşımları, kendimizden gördüğümüz kurumlarda da görmek üzücüdür. Bu işi objektiflikle, hakkaniyetle ve doğru habercilik ilkesiyle yapan tüm basın çalışanlarını selamlıyor, PİRHA’yı ise daha önce de karşılaştığımız bu tutumunu gözden geçirmeye davet ediyorum.


​​​​​​​​Hüseyin GÜZELGÜL

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.