Hoşgeldiniz  

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinden Sivas Katliamı Sanıklarıyla ilgili açıklama!

Muhabir 24 | 01 Haziran 2020 | Alevilik, Genel, Kadın, Manşet A- A+

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinden Sivas Katliamı Sanıklarıyla ilgili açıklama!

2 Temmuz 1993 Sivas katliamı, hafızalara insanlık suçu olarak kazınmıştır. İnsanların diri diri yakıldığı bu katliamın üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen, katliamın sorumluları hala cezalandırılmamıştır. Bir süre önce sanıklardan Ahmet Turan KILIÇ, yaşlılığı ve sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakılırken, bu kez de firari sanıklar Eren CEYLAN, Murat SONGUR ve Murat KARATAŞ’ın İçişleri Bakanlığının “Terör arananlar” listesinde olmadığı öğrenildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, konunun takipçisi olacağını bildirdi.

 

PSAKD Genel Merkezi açıklamasının tamamı şöyle:

 

BASINA VE KAMUOYUNA

2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenen büyük bir suçtur. Alevi toplumunda travmaya yol açan ve etkisini hala hissettiğimiz bu katliam sadece bu toprakların değil dünya tarihinde de kara bir leke olarak yer almıştır.

Bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için devletler, failleri cezalandırmakla kalmaz, katliamı yaratan siyasal iklimi ortadan kaldırmak için olağanüstü tedbirler alırlar ve mağdurların yaralarını sararlar.

Tüm dünyada hal böyleyken ülkemizde Madımak katliamı faillerinin neredeyse ödüllendirilmediği kaldı. Tek bir pişmanlık belirtisi göstermeyen sanıklardan Ahmet Turan Kılıç, geçtiğimiz aylarda yaşlılığı ve hastalığı bahane edilerek Cumhurbaşkanı tarafından affedilmişti.

Cezaevlerinde onlarca ağır hasta mahpus olmasına karşın katliam faili affedilerek Alevi toplumunun sinir uçlarıyla oynanmaktan çekinilmemişti.

Katliamın üç firari sanığı olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından “terör arananlar” listesinde olmadığını öğrendik. Katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak bu kişilerin listeye alınmasını talep etti.

Dernek olarak bizler de bu talebin takipçisi olacağız. Piroğlu’nun dilekçesinde de belirttiği gibi firari sanıkların suçları Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar arasındadır. Sivas Katliamı, örgütlü olarak gerçekleşen bir terör katliamıdır.

3 sanık aranan teröristler listesine eklenmeli ve Bakanlığın internet sitesinde yayınlanmalıdır.

PİR SULTAN ABDAL

KÜLTÜR DERNEĞİ

GENEL MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.