Hoşgeldiniz  

PSAKD: “12 Eylül tarikat ve şeriatçıların dostudur”

İkrar-HA1 | 12 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “12 Eylül tarikat ve şeriatçıların dostudur”

İKRAR – 12 Eylül 1980’de Genelkurmay Başkanı Org. Kenan Evren öncülüğünde kuvvet komutanlarının eşliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye’ye ve geleceğine çok büyük zararlar veren, hala bile izlerinin devam ettiği 80 İhtilalinin yıldönümü dolayısıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) bir basın metni yayınladı. Bildiride darbeciler ve darbenin bugünlere uzanan izlerinden bahsedilerek “Eşitlik adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde üretip çoğaltarak yaşayan Aleviler her dönem şeriatın ve faşizmin hedefi olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

 

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ adına gerçekleştirilen basın açıklaması;

12 Eylül,devrimcilere,yurtseverlere ve Alevilere karşı işlenmiş bir insanlık suçudur.
Eşitlik adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde üretip çoğaltarak yaşayan Aleviler her dönem şeriatın ve faşizmin hedefi olmuştur. Bu gerçeklik 12 Eylül Faşist darbesinde de değişmemiş, binlerce Alevi mahallesi, köyü arama bahanesi ile talan edilmiş,yüzbinlerce Alevi sürgün edilirken yüzlerce genç ise katledilmiştir.
Aleviler özgürlük ve demokrasi bilincini Devrimcilerle birlikte vermiş bir halktır.
12 Eylül tarikat ve şeriatçıların dostu, eşitlik ve adaleti savunanların ise düşmanıdır.

Ülkemizde faşizm dinci gericilikten beslenmektedir.
 12 Eylül darbesi’nden sonra tarikatların önü dahada açılmış, Alevi köylerine camiler yapılmaya başlanırken, ilkokullarda din dersleri zorunlu hale getirilmiştir. Toplumun bilim,sanat, demokrasi, eşitlik gibi değerlerden uzaklaşarak gericileştirilmesi Alevilerin baskı altına alınmasıyla paralel devam etmiştir. Devrimciler katledilirken zaten yasaklı olan Alevilik kuşatma altına alınmıştır. Darbenin tohumları Maraş, Çorum, Malatya’da Alevi katliamları yapılarak atılmış meyvesi ise, sayısız katliamların yanı sıra Madımak ve Gazi katliamları olmuştur. Bu gün tarikatların ülkeyi yönetiyor olmasının temellerini 12 Eylül darbecileri atmıştır.Bu darbe 12 Eylül 1980’de başlatılan ve günümüzde hala devam eden bir süreçtir. Tüm bunların karşısında Aleviler devrimcileri, demokratları her yerde ve koşulda desteklemeye devam etmektedir. Bizler laiklik ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi haykırırken, darbecilere ve onun destekçilerine karşı olan mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.
Şeriata karşı demokrasi, sömürüye karşı özgürlük mücadelesini Devrimcilerle omuz omuza vermeye devam edeceğiz.

Faşizme karşı yaşasın halkların kardeşliği.
Darbeler insanlık suçudur.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.