Hoşgeldiniz  

PSAKD 16. Genel Kurulu Gerçekleştiriliyor…

İkrar-HA1 | 08 Mayıs 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD 16. Genel Kurulu Gerçekleştiriliyor…

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Covid-19 nedeniyle ertelediği 16. Genel Kurulu’nu bu haftasonu Ankara’da gerçekleştiriyor. Dün konukların konuşmaları, mevcut yönetimin ibraları ile geçerken bugün Genel Başkanlık için aday olan Onur Şahin ve Cuma Erçe konuşmalarını gerçekleştirdi.  Saat 10:00’da başlayan kurulda önce saygı duruşunda bulunulurken ardından divanın oluşumu sağlandı. Divan Kuruluna Ali Balkız, Müslüm Metin, Fadime Türkyılmaz, Sibel Aslan ve Nuran Çopur seçildi.

Genel Kurul mevcut PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın açılış konuşması ile başladı. 7 yıldır Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanlığı görevini sürdüren Gani Kaplan “Gelecekte bizi iyi şeylerin beklemediğiniz belirteyim” diyerek 2023’te yapılacak seçimlere işaret etti. PSAKD Genel Başkan Adayları Onur Şahin ve Cuma Erçe’ye başarılar dileyen Gani Kaplan, “İyi kötü bu derneğin 7 yıl başkanlığını yaptım. 7 yıl boyunca tüm şubelerimizin dertlerine derman olduk. Bu örgüt için elimizden geleni yaptık. Yeteneğimiz bu kadar. Bugünden itibaren yöneticiliğime son veriyorum. Ama gelecek yönetimden iç Ege’deki örgütlenme için görev isteyeceğim. Bu süre zarfında kırdığımız, kırıldığımız arkadaşlar olabilir. Ne yaptıysak bu örgüt için yaptık. Bu yolda çalışmalarına devam edeceğim ama asla PSAKD örgütünün iç işleyişine karışmayacağım. Kırdığım arkadaşlardan özür diliyorum. Aday arkadaşların yolu açık olsun.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuk dost kurumların temsilcileri, delege ve şube başkanlarının yanı sıra Pirlerin de söz aldığı genel kurulun ilk günü yapılan konuşmalar, eleştiriler ve tavsiyelerle son buldu.

İkinci güne ise Genel Başkan Adaylarının konuşmaları ile başlanarak oylamaya geçilmesi planlandı. Divan Başkanı ve aynı zamanda PSAKD Mamak Şube Başkanı olan Fadime Türkyılmaz’ın açılış konuşması ile başlanan ikinci günde Genel Başkan Adaylarından Cuma Erçe ilk konuşmacı olarak kürsüye çıktı. Konuşmasına adaylık sürecinin 50’ye yakın şubenin ortak kararı olduğunu ve bir çok yol arkadaşından rızalık alarak geldiğini belirterek başlayan Erçe “Her canın söz sahibi olduğu bir yönetim anlayışı oluşturabiliriz. Her kurum kendi genel merkez üyesini seçebilir. Seçilen üyelerde kendi içerisinde görev dağılımı yapabilir. Demokrasi budur” diyerek başladı.

PSAKD Genel Başkan Adayı Cuma Erçe’nin konuşmasından satır başları;

“Geleceğe dair ne yapacağımızı konuşmak istiyorum” diyen Erçe, “Aleviler bu ülkede demokrasi mücadelesinin itici gücüdür. Aleviler çevre, kadın, genç, Gezi Direnişi gibi tüm hak mücadelelerinde vardı. Biz en dinamik gücüz. Ancak Aleviler bugün kendisine, sorunlarına yabancılaşmış durumda. Bu nedenle bundan 34 yıl önce kurulan Alevi kurumları öncü özelliğini yitirmiş durumda. Alevilerin temel taleplerini esas almak yerine kendi siyasi emellerinin peşinden koşanlar bu duruma gelmemize neden oldu. Bize çimento, tuğla verenin önünde eğilir olduk” ifadelerini kullandı.

“Herkes kim kazanacak derdine düşmüş durumda. Burjuva siyasetiyle aynı şeyi yapıyoruz. Bu kurul gülbenglerle, çerağlarla başlatılabilirdi. Hatalarımızla yüzleşeceğiz. Sen ben yok biz olmalıyız. Eğer olmazsak yeni katliamlar yaşamaya devam edeceğiz. Ben rızalık aldım da geldim. Bugüne kadar alışagelmiş oy verme süreçleri yaşanıyor. Merkez yönetim kurullarına ihtiyaç olmadan bu örgütü yönetebiliriz. Her canın söz sahibi olduğu bir yönetim anlayışı oluşturabiliriz. Her kurum kendi genel merkez üyesini seçebilir. Seçilen üyelerde kendi içerisinde görev dağılımı yapabilir. Demokrasi budur.”

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.