Hoşgeldiniz  

PSAKD Adana Şubesi, Arap Aleviler’e hakaret eden Ercan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu

İkrar-HA1 | 30 Temmuz 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Adana Şubesi, Arap Aleviler’e hakaret eden Ercan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adana Şubesi, Arap Alevilerine hakaret eden Ercan Yılmaz hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adana Barosuna Bağlı Avukat Volkan Hüseyin Ertem tarafından gerçekleştirilen suç duyurusunda; “Müvekkil Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin amacı; Pir Sultan Abdal’ın yaşamı ve felsefesi doğrultusunda sosyal, kültürel çalışmalar yapmak bu çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak, başta Anadolu Alevi kültürü olmak üzere, tüm kültürleri yaşatmak, geliştirmek ve yaymanın yanı sıra demokrasi, laiklik, hukuk devleti ve insan hakları gibi değerlere sahip çıkmaktır. Dernek; ırk, dil, din ,cinsiyet gibi hiçbir ayrım gözetmeden çalışmalarını sürdürmektedir” denildi.

Müvekkil bu amaç doğrultusunda çalışmalarını devam ettirmekteyken; ”Gusul Abdestini alırken Ehli Sünnet İtikadına uygun alıp; Senin gibi sadece Bedenimin bir bölümünü yıkayan şerbetsiz bir zihniyet değilim…” haber yazısı Ercan Yılmaz tarafından kaleme alınmış olup alenen halkın belirli bir kesimi (Aleviler) hedef alınarak aşağılanmıştır.

Şüpheli tarafından ; Yaşadığımız toplumda yüzyıllardır alevi inancını benimseyen insanların inandığı dini değerler doğrultusunda aşağılanarak, ötekileştirilerek, kamu barışı tehdit altında bırakılmıştır. Alevi toplum, inandığı dini değerler haricinde sırf alevi olmalarından kaynaklı önemsizleştirilerek hakarete uğramış, değer verilmediği ve toplum tarafından da verilmemesi gerektiği yine haber yazısından anlaşılmaktadır.

Aşağılama ve ötekileştirme, alevi toplumunu halka karşı kötü gösterme, alevilere karşıkin beslemeye davet çabası basın ve yayın yolu olan internet sitesinde herkesin erişebileceği şekilde alenen paylaşılmış olup Türk Ceza Kanunu m.216 ve m.218 uyarınca haber verme sınırları aşılmış ve eleştiriden öteye gidilerek alevi toplumu basın ve yayın yolu ile aşağılanmıştır. Tepki çeken yazı daha sonra siteden kaldırılmış olsa da işbu sebeplerle müvekkil derneğin üyelerini de hedef alan iş bu eylemlerden dolayı şüphelilerin cezalandırılması gereklidir ifadeleri kullanıldı.

 

 

 

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.