Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Biz Aleviler sizlere inat 73 Millete aynı nazardan bakmaya devam edeceğiz”

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Biz Aleviler sizlere inat 73 Millete aynı nazardan bakmaya devam edeceğiz”

İKRAR – Haber Global TV’de yayınlanan bir programa konuk olarak davet edilen AKP Eski Milletvekili Mehmet Metiner ile yandaş gazeteci Murat Köknar’ın Alevilik ve Cemevleri hakkında kullandığı ahlaksız ifadeler ile ilgili Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bir açıklama gerçekleştirdi. PSAKD tarafından gerçekleştirilen açıklama da “Biz Aleviler sizlere inat 73 Millete aynı nazardan bakmaya devam edeceğiz” ifadesi yer aldı. “Artık Yeter” diyen PSAKD “Camide ibadet eden de, Kilisede, Havra’da yada istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir. Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir. Bizi tarif etmeden önce “tanımayı” öğreneceksiniz” dedi.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA


Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin insanlığınızı ispatlama mecburiyetiniz var.
Alevilerin ibadethanesine “uydurma ad” demek milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini inkar etmektir. Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler.
Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, “Aleviliği nasıl asimile ederiz”.
Daha dün cemaat yurdunda gencecik bir insanın boğazı kesilmedi mi? Daha dün cemaat yurdunda Enes Kara intihar etmedi mi? Bunlar hakkında tek söz etmeyenler bizim ibadethanemiz hakkında hakaret diliyle ahkâm kesiyorlar.
Artık Yeter !
Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyor. Ama biz Aleviler size rağmen 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide ibadet eden de, Kilisede, Havra’da yada istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir. Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.
Bizi tarif etmeden önce “tanımayı” öğreneceksiniz.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.