Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Bizim topraklarımızda önce kadınlar uyanır sonra güneş doğar”

İkrar-HA1 | 06 Mart 2021 | Alevilik, Genel, Kadın, Manşet, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Bizim topraklarımızda önce kadınlar uyanır sonra güneş doğar”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesaj ile tüm kadınları birlik ve beraberliğe davet eden PSAKD, Kadınların hak mücadelesinde de her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesaja “Dayanışmanın, birleşmenin kıymetini bilenler olarak, bugün de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü karşılarken dayanışmaya ve birliğe eskisinden daha çok ihtiyacımız olduğunuz biliyoruz” diyerek başladı. 

“ERKEK EGEMEN SİSTEME KARŞI MÜCADELE GÜNÜMÜZDE DE SÜRÜYOR”

PSKAD Genel Merkezi kadınların mücadelesinin 8 Mart 1857’den bugüne bir gün bile aksamadan devam ettiği vurgusu ile mesajında şu ifadelere yer verdi;

“8 Mart 1857 Yılında Newyork’ta dokuma işçisi kadınların bilinçlere kazınan direnişinin üzerinden 164 yıl geçti. Onların miras bıraktığı direniş ev mücadele tarihini omuzlayarak ilerleyen kadınlar, onların yanan bedenlerinden öğrendikleri bilinçle; özgürlüğü ellerinden almaya çalışan, kadınları cinsel obje ve ucuz emek gücü olarak gören, ikincileştiren, katleden, evlere hapseden erkek egemen sisteme karşı verdiği mücadele günümüzde de sürüyor” denildi.

AKP’NİN KADIN POLİTİKALARI ÇOK SERT ELEŞTİRİLDİ…

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi’nin mesajında AKP’nin Kadın Politikalarına çok sert eleştiriler yapıldı. AKP’li yönetcilerin kadın hakları ve kimliği ile ilgili demeçlere vurguların yapıldığı açıklama şu ifadeler ile devam etti;

“19 Yıllık iktidarı boyunca AKP’nin gerici, faşist, cinsiyetçi politikalarıyla kadın düşmanlığına soyunduğunu hepimiz biliyoruz. Binali Yıldırım’ın kadınlara yönelik ifade ettiği “itaat et, rahat et” sözleriyle kadınlara reva gördükleri yaşam şekli ortadır. Bugün ekonomik kriz ve pandemi koşullarında işten çıkarılan kadınlar evde yoksullukla mücadele ederken, bir yandan da tenceri kaynatma zorunluluğuyla görevlendiriliyor. O da yetmezmiş gibi en az üç çocuk doğurma gibi makbul kadın dayatmalarıyla baş başa bırakılıyor. Kadınların en temel yasal haklarına göz dikiliyor. Bir kadın bakanın “AKP gelene kadar “Kadın” kelimesinin adı yoktu” dediği bu iktidar döneminde , her gün en az 6 kadın öldürülmesi haberleriyle, Kadın ismi sıkça geçiyor. Her gün yüzlerce kadın gerek eşi gerekse akrabaları tarafından katledilmesinde verilen ceza indirimlerinde kadının ismi sıkça kullanılıyor. Tarikatlar, şeyhler, sözde kültürlü vasfındaki adamlar, kadın bedenini iştahla dillerine dolamayı meşrulaştırmış sözlerinde kadın ismi sıkça kullanılıyor. Ensar vakfı gibi çocukların cinsel istismara uğradığı olaylarda “Bir kereden bir şey olmaz” diyen kadın bakanlarla kadın ismi sıkça kullanılıyor. Çocuklarını arayan Cumartesi Annelerine meydanları yasaklamalarıyla kadın ismi sıkça kullanılıyor. Bunlar gibi kadını yaşamın dışına iten, kadınların güvencesizliğine, geleksizliğine, ereğin gölgesinde kalmasına zorlayan yüzlerce olumsuz örnekle, kadın ismi son 19 yılda ülke gündeminden düşmüyor” denildi.

“YEZİD’E BOYUN EĞMEYEN ZEYNEP ANA’NIN DURUŞUNDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

AKP İktidarının kadın politikaları ve kadınların hak mücadelesine yönelik uygulanan yoğun baskı ve şiddete karşın PSAKD açıklamasına “Bu baskılara, zulme, yok saymaya karşı kadınlar; Yezid’e boyun eğmeyen Zeynep Ana’nın duruşunu, devlet zulmüne karşı bir araya gelen Bacıyan-ı Rum’un cesaretini, yüzyıllar öncesinde Hacı Bektaş-ı Veli’ye kapısını açan Kadıncık Ananın iyiliğini, “Üzgün olmaktansa öfkeli olmayı yeğlerim” diyen Ulrike’nin direncini, “Hayatın olduğu her yerde savaşmak istiyorum” diyen Clara Zetkin’in mücadelesini, Cumartesi Anneleri’nin bitmek bilmeyen inadını, gezi direnişinde sokakları özgürleştiren sesiyle; emeğini bilinçle harmanlayarak bugünden yarına özgürlüğünü elinden almak isteyen egemen sisteme karşı mücadele etmekten, sokaklarda, meydanlarda sesini yükseltmekten asla vazgeçmiyorlar” devam etti.

“KADINLARIN BİRLİKTE MÜCADELESİ MÜMKÜN”

PSAKD Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen açıklama; “Yoksulluğun, ayrımcılığın, işsizliğin, erkek-devlet şiddetinin, tacizin, tecavüzün olmadığı bir yaşam, eşit ve özgür bir dünya ancak bu topraklarda yaşayan Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Ermeni, Mülteci, Çingene, her ulus ve aidiyetten kadınların birlikte mücadelesiyle mümkün! Bu bilinç ve inançla, kadınların birlik, dayanışma, mücadele gününü selamlıyoruz” ifadeleri ile sonlandırıldı.

 

İKRAR HABER AJANSI

ANKARA HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.