Hoşgeldiniz  

“PSAKD Dersim Cemevi” için Meclisten yetki alındı

İkrar-HA1 | 02 Nisan 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

“PSAKD Dersim Cemevi” için Meclisten yetki alındı

İKRAR – Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya arasında 2 yıla yakın bir süredir devam eden “Cemevi” görüşmeleri Belediye Meclisinde karara bağlandı. Belediye Meclisi merkez Gazik (Cumhuriyet) Mahallesinde bulunan arsada Cemevi kurulmasına karar verdi. 

Dersim Belediye Meclisinde gerçekleşen görüşmeler sonrasında merkez Gazik (Cumhuriyet) Mahallesinde yapılması planlanan Cemevi’nin kullanımı ve idaresi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne verildi. PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya bugün Belediye Meclisinde alınan karar ile ilgili İKRAR Haber Ajansı’na bilgi verdi.

“İNANÇ MÜZESİ VE İNANÇ AKADEMİSİ DE KURULACAK”

PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya “Belediye Meclisi kararıyla 1700 metrekare alan içerisinde yer alacak Cemevi 4 katlı olacak. Belediye Meclisi kararı ile bu alan 30 yıllığına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne devredildi. Cemevimizde İnanç Müzesi yer alacak, kütüphanelerimiz ve inanç akademilerimiz bulunacak. Çeşitli etkinlik salonlarımız olacak. Cenaze hizmetlerimiz için bir alan oluşturulacak. Yine ibadetimizi yapabileceğimiz büyük bir Cem Evi yer alacak” dedi.

“MİSAFİRHANEMİZ OLACAK”

PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, “Yapılacak projede Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Misafirhanesi de yer alacak. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi’nin de yer alacağı projemizde önceliğimiz kentimize ve insanımıza faydalı olabilmek. Sosyal alanlarımızın yanı sıra eğitim merkezlerimiz ile ibadethanelerimiz gençleşecektir” dedi.

“SİĞANK MAHALLESİNDE YER BULUNAMADI”

Kent nüfusunun %60’ını barındıran Siğank (Atatürk) Mahallesi için de girişimleri olduğunu belirten Ekber Kaya “Siğank Mahallesi için çok girişimlerde bulunduk, çok çaba harcadık ancak uygun bir yer yaratılmadı. Daha kapsamlı bir proje görevi önümüzde durmaktadır. Dersim’in inancımızın ablukaya direnmesi için bu hizmetlere ve mekanlara ihtiyacımız çoktur” dedi.

“DERSİM İNANCINI ÖĞRETİLMESİ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ADIM”

PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya açıklamasına “İnancımızın öğretilmesi ve bunun akademi seviyesinde Dersim’den yapılması önemlidir. Bu projenin hayat bulması durumunda Dersim inanç Müzesi’ne ve Kütüphanesi’ne kavuşacaktır. Çok mutluyuz ve hayallerimiz büyük… Halkımıza hizmet etmenin yola turap olmanın ağır sorumluluğunu taşımaktayız, umuyoruz ki halkımız da her düzeyde projeye sahip çıkacaktır” dedi.

“TÜM CANLARIMIZI DAYANIŞMAYA BEKLİYORUZ”

PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı; “Bu aşamaya kadar emeği geçen tüm canlarımıza minnet borçluyuz. Bu ilk adım için tüm canları hizmete dahil olmaya, emek katmaya çağırıyoruz. Dersim’de kurulacak olan PSAKD Dersim Cemevi, bu toprakların, inancımızın nefesi olacaktır” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Dersim Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.