Hoşgeldiniz  

PSAKD Dersim Şubesi’nden 4 Mayıs Açıklaması

İkrar-HA1 | 03 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Dersim Şubesi’nden 4 Mayıs Açıklaması

İKRAR – 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararı ile başlayan Dersim tenkil harekatlarında hayatını kaybeden on binlerce can için Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi bir açıklama yaptı. PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya imzalı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

4 MAYIS
Dersim’de katliam yapılmasının Bakanlar Kurulu’nda kararının alındığı gün. Yani Dersimli’nin kaderiyle oynandığı gün, yani zaten var olan inkarın imhaya dönüştügü gün.
Acıların, özlemlerin, sürgünlerin fermanının yazıldığı gün, kararlar aldılar, fetvalar çıkardılar, dine uygun hale getirdiler, katli vacip dediler, haritadan silin dediler, bunların doğmamış bebeklerini süngü uçlarına takmak sevaptır dediler. O gün bu gündür Dersim’in yarası kanıyor, kapanmayan yaraların üstüne yeni yaralar açılıyor. Unutulur sanıyorlar, mevzu kapanır sanıyorlar, hesap istenmez sanıyorlar, Dersim’i kırımdan geçirenlerin torunları geleneklerine sahip çıkıyorlar.

Dersim’in torunları da atalarının direniş geleneğini sürdürüyorlar ve bu dava soykırım kabul edilmediği, gerekleri yerine getirilmediği müddetçe devam edecek.

Jiaru diyarune mara, kowune mara, awa mara, itiqate mara deste ho bonce.
Bugün itibariyle Türkiye emekçi sınıflarına sesleniyoruz. Bu yanlışa ortak olmayın, bu günahı taşımayın, inkar ve zulüm düzeninin yanında yer almayın diyoruz. 

PSAKD DERSİM ŞUBESİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.