Hoşgeldiniz  

PSAKD Esenler Şubesi’nden 2 Temmuz Anması

İkrar-HA1 | 04 Temmuz 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Esenler Şubesi’nden 2 Temmuz Anması

İKRAR – 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Otel’de 33 aydın, sanatçı ve ozanın Katledilmesinin 28. yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi kent meydanında bir anma düzenledi. PSAKD Esenler Şubesi’nin açıklamasında “Kıyam çağrısı ile aydınlarımızı, ozanlarımızı katletmeye gelenleri ne tarih ne de biz affedeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Çok sayıda yurttaşın katıldığı anmada 33 şehidin görselleri yer aldı. Yoğun yağmur yağışına rağmen sürdürülen anmada okunan basın bildirisinde “Katliamın yaşandığı gün devlet yetkilileri şeriatçı güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını saatlerce seyrettiler. Bu insanlık düşmanı katiller kan ve intikam sloganlarıyla katliam için harekete geçerlerken hiçbir devlet gücü onlara değil müdahale etmek, herhangi  bir hamlede dahi bulunmadı. Bu katiller planlı bir şekilde teşvik edilip yönlendirildiler. Katliamcı güruh önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdı. Ancak orada bulunan canların direnişiyle püskürtüldüler. Şeriatçı-yobaz katil sürüsü nefret saçarak, sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip güvenlik güçlerinin gözleri önünde bu barbarca katliamı gerçekleştirdiler” ifadeleri yer aldı.

”AÇIKCA GÖRÜYORUZ Kİ MADIMAK KATLİAMU PLANLI BİR KATLİAM”

Esenler Kent Meydanı’nda gerçekleşen anmada okunan basın bildirisinde “Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin organize ettiği ve katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı. Sonra bu katliamda yer alan gerici katil güruh içinden sadece çok küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular” denildi.

“MADIMAK’IN KATİLİNİ BU ZİHNİYET AFFETTİ, BİZ ETMEYECEĞİZ”

Yandaş basın tarafından organize edilen Madımak katillerinden Ahmet Turan Kılıç için “Ahmet Dede’ye özgürlük” kampanyasının ardından sağlık sorunları gerekçe gösterilerek AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından özel afla ödüllendirilen Madımak Katiline de değinilen açıklamada “

Hiçbir sağlık sorunu olmayan, katliamda başı çekenlerden biri olduğu kanıtlanan ve mahkemede hiçbir pişmanlık belirtmeyen Ahmet Turan Kılıç tamamen hukuksuz bir kararla affedildi. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı ise hiç bulun(a)madı. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı. Bir kısmı da arama kararlarına rağmen hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça yurtdışına çıktılar. Bu gün özellikle Almanyada yaşadıkları tespit edilen bazı katillerin ise hala iade edilmediği gibi,içişleri bakanlığının ”aranan teröristler…” listesinde de olmadıkları  avukatlarımızca tespit edlimiştir…Madımak Katliamının zamanaşımına uğratılmasına ”hayırlı olsun” diyenlerin iktidarında; Kürt halkının inkarından, Roboski katliamına, Ankara gar katliamından, Suruç katliamına, Diyarbakır’dan Antep’e kadar sayısını dahi unuttuğumuz katliamları yaşadık, gördük. Milyonlarca insanı açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bu iktidar Covid 19 pandemisini bahane ederek,insanların özel yaşam alanlarını kısıtlamıştır. Ülkede onbinlerce esnaf iflas etmişken, insanlar intihar ederken Akp’nin derdi canlı müzik yasaklamaktır” ifadeleri sert bir şekilde dillendirildi. 

“BİZ ALEVİLER TESLİM OLMAYACAĞIZ”

PSAKD Esenler Şubesi’nin basın açıklaması; “Yine Akp iktidarı kadının özgürleşmesine karşı açık ve aleni bir tavır içindedir. Buna verilecek en somut ve belirgin örneklerden biri de,kamuoyunda  ”İstanbul sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan sözleşmesi’nden çekildi. Bu, zaten hayatın bir çok alanında  şiddete maruz kalan kadınların daha da savunmsız kalmaları anlamına geliyor. Ama  biz Aleviler, biz Demokratlar,biz Laikler,biz Devrimciler, biz yurtseverler asla karanlığa teslim olmayacağız. Şah Kalender’den Koray Kaya’ya Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e uzanan bu onurlu tarih bizimdir. Ve asla onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz” ifadeleri ile son buldu.

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.