Hoşgeldiniz  

PSAKD Esenler Şubesinden, Habersiz Yapılan Protokole İtiraz

Haberci34 | 07 Haziran 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika A- A+

PSAKD Esenler Şubesinden, Habersiz Yapılan Protokole İtiraz
Bir süre önce Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, seçim çalışmalarında Esenler’de yaşayan Aleviler için Cemevi yapma sözü vermişti. Uzun zamandır sürüncemede olan Cemevi için, kısa süre önce bir yer tahsis ettiğini söyleyen belediye yetkilileri, bunun için Esenler bölgesinde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi, Anadolu Canlar Derneği ve Hacı Bektaş Veli Derneği ile protokol yapmak istedi. Üç kurumdan biri olan PSAKD Esenler Şubesi, belediyeyle yapılacak protokol için, kendilerinin bilgisi olmadan, isimleri kullanılarak yeni bir dernek kurulduğunu ve bu dernekle protokol yapılmasının söz konusu olduğunu bildirdi. Böyle bir derneğin kurulduğunun ve belediyeyle protokol yapılacağını, basında çıkan haberlerden öğrendiklerini ileten PSAKD Esenler Cemevi yetkilileri, bilgileri dışında hazırlanan protokolü de paylaşarak, bu duruma rızalıklarının olmadığını ilettiler. Kendilerinin yok sayılmaya çalışıldığını anlatan yetkililerin açıklamasının tamamı şöyle:
 
Alevi Canları Bilgilendirme:
Uzun süredir Esenler’de yürüttüğümüz cemevi mücadelesi belediyenin yer göstermesiyle açılışı yapılma noktasına gelmiştir.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Cemevi, Anadolu Canlar Derneği ve Hacı Bektaş Veli Derneği olarak belediye ile sürdürülen görüşmeler protokol yapma noktasına gelmişken hile ile karşı karşıya olduğumuzu bildirmek isteriz.
Hem kamuoyunu hem de Alevi toplumumuzu her gelişmede bilgilendirerek, şeffaflıkla yürüttüğümüz bu mücadele Pir Sultan Abdal Cemevi’ni dışında tutmak için, bilgimiz olmadan Esenler Cemevi Derneği kurulup, belediyenin protokol yapacağı muhatap kurum olarak ilan edilmiştir.
Esenler Belediye Meclisi’nden geçen kararda bizim de dahil olduğumuz üç kurumun ortak kararıyla kurulduğunu içeren beyanat rızasızlık üzerine kuruludur.
Rızalığımız alınmadan ismimizi de kullanarak protokol yapılacağı duyurulan derneğin hangi niyetle kurulduğu ortadadır.
Rızasız lokma yenilmeyeceği gibi rızasız “Cemevi derneği”de olmaz. Olsa olsa kurduranların güdümündeki olur.
Çağrımız, belediye başkanının bu adımdan vazgeçmesi ve derneğin kurucuları içinde yer alanların Alevi inancına, kültürüne sadık davranmalarıdır.
Esenler’de Alevi mücadelesinin öncüsü konumunda olan derneğimiz, Aleviliğin kırmızı çizgisini terk etmeden sürdürecek, Pir Sultan Abdal’ın biat etmeyen yolunda yürüyecek ve Alevilerin hakkı olanı alacaktır.
Cümle Canlara Aşk-ı Niyazlarımızı Sunarız.
 
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.