Hoşgeldiniz  

PSAKD Eyüp Şubesi’nden Dersim Anması

İkrar-HA1 | 04 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Eyüp Şubesi’nden Dersim Anması

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Eyüp Şubesi 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararının 84’üncü yıl dönümünde Alibeyköy Cemevi’nde bir anma düzenledi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı aynı zamanda da PSAKD Eyüp Şube Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül katıldı. 

Alibeyköy Cemevi’nde bulunan Düzgün Baba kayasının önünde gerçekleştirilen anmada konuşan Pir Hüseyin Güzelgül “Kerbela’dan Dersim’e, Dersim’den Çorum’a, Maraş’a, Sivas’a katledilen tüm canlarımız yolumuzun ışığı olmuş, olacaktır. Hak bizi uğruna süngülenerek, kayalıklardan atılarak, meşe ağacı dalları ile vura vura katledilmek uğruna dahi olsa yolundan ayırmasın” dedi.

 

“DERSİM BİZİM KURUMAYAN YARAMIZDIR”

ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül uyandırılan çılalar sonrasında açıklama yaptı. “Dersim bizim içimizde ne kadar zaman geçerse geçsin kurumayan bir yara olarak akıllarımızda, vicdanlarımızda kalacak. Hızır bize bir daha böyle bir acı, böyle bir ölüm yaşatmasın. Kerbela’dan Dersim’e, Dersim’den Çorum’a, Maraş’a, Sivas’a katledilen tüm canlarımız yolumuzun ışığı oldular. Hak bizi uğruna süngülenerek, kayalıklardan atılarak, meşe ağacı dalları ile vura vura katledilmek uğruna dahi olsa yolundan ayırmasın. Katledilen on binlerce canımızı anıyoruz. Onların dağlarda, Munzur vadisinde, Dere Laç’ta yankılanan sesleri kulaklarımızdan hiç gitmiyor. Bugün güçlüyüz, bugün bir aradayız bugün bir daha asla böyle bir şeye izin vermeyiz. Hayatlarını kaybedenleri, yerinden yurdundan kopartılanları saygıyla anıyorum. Dersim’de yitirdiğimiz canlarımız ışığımızdır. Uyandırdığımız çilalar Kerbela’dan bugüne katledilen tüm mazlum canlarımız için uyansın” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.