Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Gazi Katliamı’nın hesabını ne olursa olsun soracağız”

İkrar-HA1 | 11 Mart 2021 | Alevilik, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Gazi Katliamı’nın hesabını ne olursa olsun soracağız”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) 12 Mart 1995’de başlayan ve Alevi canlarımızın şehit edildiği katliamın 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. PSAKD “Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutturmayacağız” diyerek devletin ilgili kurumlarını vicdana ve hakikati ortaya çıkarmaya davet etti.

12 Mart 1995’de İstanbul’un Sultangazi İlçesine bağlı Gazi Mahallesinde başlayan ardından Ümraniye’ye sıçrayan katliamın 26. Yılında katledilen şehitlerimiz çeşitli programlarla anılacak. PSAKD Genel Merkezi tarafından yayınlanan anma mesajında “Egemenler ne yaparlarsa yapsınlar bizler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız” denildi.

“DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE KATLEDİLDİK”

PSAKD Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen açıklamada o dönem Alevilerin nasıl birlik olduğu ve birbirini korumak için nasıl direndiği vurgulanarak “Saldırganlardan bizleri korumayan güvenlik güçleri, kontrgerilla saldırılarından sonra protesto için mahalle karakoluna yürüyüşe geçti. Halkın yürüyüşe geçmesiyle birlikte polis Gazi halkının üzerine ateş açtı. Bu saldırıda bir yurttaşımız daha hayatını kaybetti. Ertesi gün saldırıyı protesto etmek ve Gazi halkının yanında olmak için binlerce yurttaş İstanbul’un her yerinden Gazi Mahallesi’ne geldi. Halk tekrar yürüyüşe geçti. Burada emniyet güçleri korkunç bir şekilde halka saldırdı ve 15 yurttaşımızı katletti. Bunun üzerine İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde halkımız yaşanan bu katliamı protesto etmek için sokağa çıktı. 15 Mart’ta Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde polisin halkımıza ateş açması sonucu 5 yurttaşımız daha katledildi” denildi. PSAKD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama şu ifadelerle devam etti; “12-15 Mart 1995 tarihlerinde bütün dünyanın gözü önünde Gazi ve Ümraniye’de Alevilere karşı kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğiyle bir katliam gerçekleştirildi. Bizler Aleviler olarak kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğine dayalı bu katliam pratiğini daha önce Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da ve Sivas’ta yaşadık. Gazi ve Ümraniye katliamları Alevilere dönük yüzyıllardır devam eden baskı ve katliam politikalarının bir devamıdır” denildi.

“ASLA BOYUN EĞMEDİK”

26 Yıl önce gerçekleşen kanlı katliamın yıldönümünde Gazi Cemevi öncülüğünde tüm Alevi kurumları anmalar gerçekleştirecek ve katledilen şehitlerimiz anılacak. PSAKD Genel Merkez Açıklaması “İşte tam 26 yıl önce Gazi ve Ümraniye halkı bu direniş ve mücadele geleneğinin mirasçısı olmanın bilinciyle, zulmün karşısına dikildi. Günlerce saldırıya uğradılar, katledildiler, yaralandılar, ama asla boyun eğmediler” denilerek devam etti.

“BU KATLİAMIN HESABINI MUTLAKA SORACAĞIZ”

PSAKD Genel Merkez açıklaması şu ifadelerle sonlandı. “Egemenler ne yaparlarsa yapsınlar bizler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız. Davanın üzerinin örtülerek unutturulmasına izin vermeyeceğiz. 26. yılında Gazi ve Ümraniye’de bütün saldırılara, baskılara ve katliamlara rağmen Pir Sultanların direniş geleneğini canları pahasına yaşatan ve bu mücadelede katledilen tüm canlarımızı saygıyla anıyor, direnen halkımızı selamlıyoruz”

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.