Hoşgeldiniz  

PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Kenan Bila’dan Sivas Davasına Çağrı

Haberci34 | 07 Haziran 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Röportaj, Son Dakika A- A+

PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Kenan Bila’dan Sivas Davasına Çağrı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Ege ve Marmara Bölge sorumlusu Kenan Bila, 9 Haziran’da görülecek olan Sivas Katliamı davasıyla ilgili İkrar’ın sorularına cevap verdi.

Katliam ve sonrasına dair görüşlerini sunan Bila, 9 Haziran’da gerçekleşecek duruşmaya da çağrı yaptı. 

Uzun yıllardır Pir Sultan örgütlülüğü içerisinde olduğunuz biliniyor. Sivas Katliamı ve Sivas Davası hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Yaklaşık 26 yıldır Pir Sultan örgütü içerisinde, mücadeleye omuz vermeye çalışıyorum. Sivas Katliamı, dünya tarihinde eşine rastlanamayacak, insanların diri diri yakılarak, saatlerce izlendiği tarifsiz bir canilik örneğidir. Ama maalesef bu katliamı gerçekleştirenlerin bir çoğu ya üst makamlarda koltuk sahibi oldu ya da yıllarca bulunamadığı iddia edilirken, ikamet adresinde yaşadığı vefatları sayesinde öğrenildi. Dava zaman aşımına uğratıldı. Son olarak da davanın bir kaç hükümlüsünden biri hasta olduğu gerekçesiyle tahliye edildi. Kimi davalar 1 dakika bile sürmeden erteleniyor. Görüldüğü gibi davada mağdur olan taraf, katledilen taraf yıldırılmak isteniyor.

28 yıldır süren davaların takip edilmesiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Katliamdan bu yana dava süreçleri, mitingler, anmalar yapılıyor. Özellikle davaların takibi çok önemli ve bu dava, Aleviyim diyen herkesin ve tüm Alevi kurumlarının yakından takip etmesi gereken bir dava. Orada yaşanan bir Alevi katliamıydı. Yakılan Alevi inancı ve Alevi kültürüydü. Her yıl 2 Temmuz’da Madımak Oteli önünde yapılan anma, bizim kazanılmış hakkımız ve insanım diyen herkesin destek vermesini beklediğimiz toplumsal bir duruştur. 

Sivas Davası 9 Haziran’da tekrar görülecek. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Evet, 9 Haziran Çarşamba günü saat: 14:00’da Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Bu dava, ne kadar uzatılıp, yıldırmaya çalışılsa da, bizim mücadelemizin başlıca unsurudur. Bu hak arayışı ve katledilen canlarımızın hesabının sorulması, boynumuzun borcudur. Bu hak arayışında bir kişi fazla olmak, sesimizi ve umudumuzu güçlendirecektir. Bu nedenle tüm duyarlı canlarımızı bu davayı sahiplenmeye ve takip etmeye davet ediyorum. Bizler ancak birlik olursak kazanırız.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.