Hoşgeldiniz  

PSAKD Genel Merkezi’nden Maraş Katliamı Açıklaması: “Unutmadık, Affetmiyoruz”

İkrar-HA1 | 23 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Genel Merkezi’nden Maraş Katliamı Açıklaması: “Unutmadık, Affetmiyoruz”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, 19 Aralık 1978’de başlayan ve 25 Aralıkta son bulan yüzlerce masum yurttaşın kapı komşuları ve o yörenin insanları tarafından sadece Alevi oldukları için hunharca katledilişinin 43’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında katledilen canları anmak için 43 yıl önce silahların ateşlendiği ve masum insanların çaresiz çığlıkları ile yankılanan sokakta yapılacak anmaya tüm yurttaşlar davet edildi.

PSAKD Genel Merkezi Maraş Katliamı Anma Mesajı;

BASINA ve KAMUOYUNA
Bundan tam 43 yıl önce, devlet Marşta Alevilere karşı suç işlemiştir.
Tüm Alevi katliamlarında olduğu gibi o gün de camilerden anonslar yapılarak Aleviler hedef alınmıştır. Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Maraş’ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi. Evler yakılırken canını kurtarmaya çalışan insanlar baltalarla öldürüldü.
Tüm bunlar ve daha fazlası o dönemde, “Allah için savaşa” diye slogan atan MHP öncülüğünde, devlet gözetiminde yapılmıştır.
Alevilere bu kadar düşman olmak, kin duymak hangi aklın ve inancın ürünüdür. Yıllarca komşuluk yaptığı insanları, çocukları vahşice katletmek hangi vicdana sığar. 90 yaşındaki bir kadını işkenceyle katletmek hangi ahlakın ifadesidir. Alevilere kin ve nefret duyanlar nasıl bir psikoloji içindesiniz.? Biz biliyoruz ve onun için örgütleniyor, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz.
Aradan geçen bunca zamana karşın hiç bir şey değişmemiş tam tersi, bu 43 yılın 20 yılında iktidar olan AKP’de Alevi düşmanlığının odağı halindedir. Çünkü, herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet işleri başkanlığını devletin merkezine alanlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler.
Bu gün ülkede bir tek bakan Alevi değilken, vali, rektör, ordu komutanı yokken Alevi güzellemesi yapılması tam da akp pişkinliğidir. Tarih boyunca Alevileri katledenler, bu gün dedelere maaş, cemevlerine ise “kültür merkezi” gömleğini giydirerek Aleviliği katletme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan yada alacak olan dedeler, Kerbelada Ali Askeri, Maraş’ta AliTraş’ı, Madımakta Koray Kaya’yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır.
Faşizm, iktidarını korumak için her dönemde Alevileri hedef almıştır. Çünkü tekçi, ırkçı ve siyasal İslamcıların korkulu rüyası 73 millete bir nazarla bakan Alevilerdir. Bu bağlamda Malatya, Maraş ve Çorum’da Alevi katliamları yaparak 12 Eylül faşist darbesini gerçekleştirmiştir.
Milliyetçi ve siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır.
Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Biz Aleviler, şeriata, yobazlığa ve her türlü gericiliğe karşı Laikliği savunmaya devam edeceğiz.
Başta Alevi katliamları olmak üzere hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız.
25 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız.
HABER MERKEZİ
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.