Hoşgeldiniz  

PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin: “Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, Cezasız bırakılamaz”

İkrar-HA1 | 09 Haziran 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin: “Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, Cezasız bırakılamaz”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri Onur Şahin, bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Madımak Katliamı davasını takip eden isimlerden birisiydi. İKRAR Haber Ajansı’na dava ile değerlendirmelerde bulunan Şahin “Davalar sürekli ertelenerek zaman aşımı amaçlı ilerleniyor. Amaç 2023 yılında davayı tamamen gündemden düşürmek” dedi.

 

Haberin Videosu; 

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta Madımak Otel’de aydınların yakılarak katledilmesinin ardından 1994’de başlayan yargılama sürecinde bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşma birçok isim katıldı. PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin’de davayı yakından takip eden isimlerden birisi. İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Onur Şahin “Bizler katledildik, yakılarak öldürüldük. Ancak adalet ne kadar uzakta olursa olsun biz mücadelemizle o adaleti bulacağız. Yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz ve katil ve katilleri koruyanlardan hesap soracağız” dedi.

 

“ERDOĞAN KATİLLERDEN BİRİNİ AFFETTİ BUNU DA UNUTMADIK”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından özel afla cezaevinden çıkartılan ve gericilerin “Ahmet Dede” dediği Ahmet Turan Kılıç’ı hatırlatan PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin “Polis tutanaklarında yakın burayı dediği tespit edilen katillerden biri olan Ahmet Turan Kılıç’ı Cumhurbaşkanı özel bir afla serbest bıraktı. Ardından Madımak Davası’nın zaman aşımında Erdoğan yine vatana millete hayırlı olsun dedi. Böyle söylemlerin ardından adalete olan güvenimiz ne boyutta açıktır. Ancak bizler sonuç ne olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz. Adaleti bu karanlık düzenin içinden ayırt ederek bulacağız, mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

1993’den bugüne süren hukuki mücadeleyi değerlendiren PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin “İktidarın direkt müdahalesi olduğunu biliyoruz. Karar alınmasında ne kadar çok zorlanıldığını da biliyoruz. Amaç bu davayı 2023 yılına kararsız götürmek ve zaman aşımı kararı vermektir. Biz bunu söylüyoruz her zaman Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Almanya’da Nazi suçlularının 60 yıl sonra 70 yıl sonra yargılandığını gördük. Cezalar verildi. Bunun da aynı kapsamda değerlendirilmesi lazımdır. İnsanlık suçudur. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmamalıdır. Sivas için adalet çağrımızı sürdüreceğiz. Madımak davasında zaman aşımı olmaz” dedi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.