Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Hasret’i Sivas’ta katlettiler ama Dersim’e de sığdıramadılar”

İkrar-HA1 | 20 Temmuz 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Hasret’i Sivas’ta katlettiler ama Dersim’e de sığdıramadılar”

İKRAR – Dersim’de Düzgün Baba mekanında yapılan ama ardından kaldırılan 2 Temmuz 1993 Sivas Şehidi Hasret Gültekin anıtının Nazımiye İlçe merkezine taşınması ile ilgili Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi bir açıklama yaptı. 

Açıklama da şu ifadeler yer aldı;

BASINA VE KAMUOYUNA
Aradan geçen bir yılın ardından anlıyoruz ki, Dersim’de birileri Madımak şehitlerine hakaret etmeyi kendilerine görev edinmişler.
Bilindiği gibi bundan bir yıl önce tam da bu günlerde Hasret Gültekin’ in heykeli sökülerek bir depoya konulmuştu. Kurumumuz adına defalarca çağrıda bulunarak bu yanlıştan, bu saygısızlıktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtmiştik. Şehit aileleri başta olmak üzere milyonlarca Alevinin yüreğini sızlatan bu yanlışta ısrar edilmiş ve adeta üç maymun oynanmıştır. 16 Temmuz 2020 günü açılışının yapılacağı duyurulan ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli 15 Temmuz 2020 gecesi yerinden sökülmüştü. Sökülme gerekçesi olarak ise bölgenin kutsal olduğu dolayısı ile heykelin dikilemeyeceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Fakat Cemevinin yakınlarında bir çok şantiye ve yapımı devam eden otopark vs. olduğuda görülmüştü. Aradan tam bir yıl geçti. Tüm bu olanlar yetmezmiş gibi bu sefer ise Hasret’in heykeli kaçırılarak Nazmiye’de bir yere yerleştirilmiştir. Vicdanlarımızı bir kere daha sızlatan bu davranışları anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu davranışın bir açıklaması vardır o da, Dersim’de birileri Madımak şehitlerimize hakaret etmeyi kendilerine görev edinmiştir.
Madımak bizim kırmızı çizgimizdir ve öyle kalacaktır.
Tıpkı 32 canımız gibi, Hasret Gültekin’de 1993′ ün 2 Temmuz günü direnişin ve onurun sembolü Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivastaydı. Hasret’i Sivas’ ta katlettiler ama Dersim’ e de ”sığmıyor”..!
Alevi kamuoyuna altını çizerek belirtiriz ki;
Şehitlerimize hakarete taraf olanlarla tüm kurumsal ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi bildiririz.
Kamuoyuna saygılarımızla.

Pir Sultan Abdal
Kültür Derneği
Genel Merkezi

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.