Hoşgeldiniz  

PSAKD İstanbul Şubeleri 2 Temmuz Madımak Katliamı’nda katledilenleri andı

İkrar-HA1 | 26 Haziran 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD İstanbul Şubeleri 2 Temmuz Madımak Katliamı’nda katledilenleri andı

İKRAR – 2 Temmuz 1993’de Sivas’a Pir Sultan Abdal Şenlikleri için giden Alevi aydınlarını Madımak Otelinde canlı canlı yakarak katleden karanlık zihniyete karşı bugün Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri Kadıköy İskelede katliamı lanetleyip katledilen canları andılar.

PSAKD Genel Merkezi Yöneticileri, İstanbul Şube Yöneticileri, Alevi Kurum temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri ve Sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı anma da PSAKD İstanbul Şubeleri “Biz Aleviler asla ama asla karanlığa teslim olmayacağız” dediler. “DEVLET KATİLLERİMİZE GÖZ YUMDU”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından özel ama kanunsuz bir af ile cezaevinden çıkartılan Ahmet Turan Kılıç’ın hatırlatıldığı açıklamada “Katiller hakkında arama kararları varken yurtdışına kaçan kaçtı, Sivas’ta kalanların da askere gittiklerini, işe girdikleri, ehliyet aldıklarını ortaya çıktı” denildi.

“KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR”

AKP döneminde gerçekleşen katliamların hatırladığı açıklamada “Roboski’den Ankara Gar Katliamı’na, Suruçtan Diyarbakır’dan Antep’e sayısız katliamlar yaşadık, gördük. Milyonlarca insanı açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bu zihniyetin derdi özel yaşam alanlarını kısıtlamıştır. Ülkede milyonlarca esnaf iflas etmişken yüzlerce insan intihar etmişken AKP’nin derdi müzik yasaklamaktır” dedi.

“ONURLU TARİH BİZİMDİR”

“Şah Kalendar’dan Koray Kaya’ya, Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e onur bir tarih bizimdir” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şu ifadelerle devam etti; “Ve asla onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz” 

 

Basın açıklaması 2 Temmuz Cuma günü Madımak Oteli’nin önünde gerçekleştirilecek anma programına davet ile sonlandı.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.