Hoşgeldiniz  

PSAKD Kadın Meclisi: Bu Karanlıkta Güneşin ta kendisi olacağız!

İkrar-HA1 | 29 Mart 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Kadın Meclisi: Bu Karanlıkta Güneşin ta kendisi olacağız!

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi bugün resmen faaliyetlerine başladı. “İstanbul Sözleşmesi” temalı zoom toplantısında kadınlarla bir araya gelen Kadın Meclisi’nin konuğu Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Aysun Töngür Katmer oldu. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan karanlık odaklara karşı kadınların elinden alınan güçten bahsedilen toplantıya Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden kadınlar katıldılar.

PSAKD Kadın Meclisi’nin kuruluşunda yer alan PSAKD emektarı Yıldız Yılmaz ve Hasibe Akpınar İKRAR Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundular. PSAKD Kadın Meclisi’nin ne amaçla oluşturulduğundan faaliyetlerine birçok konuda planlananları İKRAR’a anlattılar.

“KORKMUYORUZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ”

PSAKD Kadın Meclisi Üyesi Yıldız Yılmaz İKRAR Haber Ajansı Muhabiri Uğur Keser’e konuştu. Yılmaz “İktidar karanlık odaklarıyla bir olmuş hepimize saldırıyorlar, onlar kendileri gibi düşünmeyen tüm kadınları hedefine koymuş ve korkutarak teslim olmalarını istiyor. Evlerinde, iş yerlerinde, sokakta, otobüste öldürülen kadınlar için sesi çıkmayanlar bugün ortalığı kavuruyorlar. İstanbul Sözleşmesine düşmanlıklarını haykırıyorlar. Karanlık kusuyorlar, ama biz onlardan da arkalarında güç aldıkları karanlık güçlerden de korkmuyoruz. Bizler Pir Sultan Abdal’ın yoluna canını başını koyan kadınlar olarak korkmak yakışmaz bizlere. Hakkımız hukukumuz için tüm kadınların sesi olmak zorundayız” dedi.

“KADIN CİNAYETLERİNİN HESABINI SORACAĞIZ”

PSAKD Kadın Meclisi’nden Yıldız Yılmaz “PSKAD Kadın Meclisi, tüm kadınların umudu olacaktır. Uğradıklarını her türlü şiddete karşı bir olma adresi olacaktır. Karanlığa karşı hep birlikte olmazsak eğer bireysel mücadelelerimizin anlamı kalmaz. Şimdi diğer tüm kadın örgütleri ile birlikte çalışarak daha örgütlü daha güçlü olacağız. Pir Sultan’ın yolundan gidenler olarak haksızlığa karşı başımız dik duracağız. Bu ülkenin güzelliklerinin bu kara bulutların gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Katledilen tüm kadınların hesabını soracağız. Adalet mücadelesinde her kadının yanında olacağız. Kadınları kolluk kuvvetlerce korkutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“YOL ANADIR, BABA İSE ERKAN ŞİARIYLA DİRİLECEĞİZ”

İKRAR Haber Ajansı Muhabiri Uğur Keser’in sorularını yanıtlayan PSAKD Kadın Meclisi Üyesi Hasibe Akpınar’ da Kadın örgütlülüğünün çok değerli olduğunu belirterek “Ülkede yaşanan karanlığa karşı ışığımızı çok daha güçlü tutmak zorundayız. Ülkenin çeşitli şehirlerinden gelen kadın katliam haberleri artık bizi harekete geçmek zorunda olduğumuzu hatırlattı. Haksızlığa karşı dik durup dar ağacına korkusuzca yürüyen Pir Sultan’ın yolundan giden canlar olarak bizlerde seslerimizi daha gür çıkarmak amacıyla birleştirdik. Pir Sultan’ın nefesi olarak haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı dik duracağız. Sessiz kaldıkça daha çok eksiliyoruz, daha vahşice öldürülüyoruz. Bunlara ses çıkarmak zorundayız ve teslim olmayacağız” dedi. Konuşmasına Hacı Bektaş Dergahı Postnişiği Veliyettin Ulusoy’un sözüyle devam eden Akpınar “Yol Anadır, baba ise erkandır şiarıyla dirileceğiz, öldürdüklerini, korkuttuklarını sananlara karşı diri duracağız bir olacağız” dedi.

“TÜM KADINLAR İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

PSAKD Kadın Meclisi Üyesi Hasibe Akpınar “Birileri gibi bizden olan, bizim gibi düşünen kadınlar için sesimizi çıkarmayacağız, bizler haksızlığa maruz kalan, yok sayılan, inkar edilen, küfür edilen, küçümsenen, hor görülen tüm kadınlar için ses olacağız. Ayırt etmeyeceğiz. Haksızlığın önünde duvar gibi duracağız. Dini, rengi, inancı, siyaseti ne olursa olsun her kadının yanında olacağız. Kadınların demokratik taleplerine ses olmak zorundayız” dedi.

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.