Hoşgeldiniz  

PSAKD Kadın Meclisi: “Dergahımızı köhmemiş ve çağdışı zihniyetinize bırakmayacağız”

İkrar-HA1 | 16 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Kadın Meclisi: “Dergahımızı köhmemiş ve çağdışı zihniyetinize bırakmayacağız”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı’na asılan “Külliye” tabelası ile ilgili bir açıklama yaptı. PSAKD Kadın Meclisi “Kadıncık Ana’dan aldığımız bilinç ve cesaretle  dergahımızı koruyacağız, köhnemiş ve çağdışı zihniyetinizi kabul etmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

 

PSAKD Kadın Meclisi’nin Basın Açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA


Biz kadının gücünü dergahtan öğrendik.
Serçeşme; Kadının özgürlüğünün, emeğin,73 millete bir nazar ile bakmanın gözesidir. Biz Aleviler tarihimizin her döneminde karanlığa karşı mücadele ettik. Çünkü biliyoruz ki tüm kötülükler karnlıktan beslenir. Bu günde öyle. Kadını hayatın her alanında köleleştiren onun kimliğini yok sayan zihniyet ışığımızı söndürmek istiyor. Işığımız, Kadıncık Ana’dır, Hünkar’dır ve serçeşmemizdir.
Köylerimize,mahallelerimize,alınterimizi dökerek ekmeğimizi kazandığımız fabrikalara kadar cami ve mescitler yaptılar. Okullarda,sosyal ortamlarda çocuklarımıza zorla Sünnilik öğrettiler-dayattılar. Kadınların, kaç çocuk doğuracağından nasıl giyineceğine ve günün hangi saatlerinde sokağa çıkabileceğine karar vermeye kalktılar. Adeta gözü dönmüş bir şuursuzluk içinde yüzlerce yıldan bu yana bize saldırmaktalar. Şimdiyse, önce serçeşmede ‘Muharremiye.” adını verdikleri bir ucube etkinlik düzenlemeye kalkıştılar, tepkimiz karşısında geri adım atarak başka bir yere aldılar. O kadar kin ve nefret dolular ki hemen ardından dergahımıza ”Külliye…” tabelası astılar .
Işığımıza,serçeşmemize çamur gibi sıvanmak istiyorlar.
Ama nafile.!
Pir Sultan Kadın Meclisi olarak asla ve asla buna izin vermeyeceğiz. Orası külliye değil milyonlarca Alevinin serçeşmesidir. Kadıncık Ana’dan aldığımız bilinç ve cesaretle dergahımızı koruyacağız,köhnemiş ve çağdışı zihniyetinize terk etmeyeceğiz.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.