Hoşgeldiniz  

PSAKD Kadın Meclisi: “Seçme ve Seçilme Hakkımızı kullanarak demokrasiyi kazanacağız”

İkrar-HA1 | 05 Aralık 2021 | Alevi Haberleri, Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Kadın Meclisi: “Seçme ve Seçilme Hakkımızı kullanarak demokrasiyi kazanacağız”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Meclisi, 5 Aralık 1934’de TBMM’de kabul edilen “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmasının 87’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladılar. Mesajlarında “Biz kadınlar seçme ve seçilme hakkımızı kullanarak demokrasi ve özgürlüğü kazanacağız” ifadeleri kullanıldı.

 

PSAKD Kadın Meclisi’nin Açıklaması

“Alevilik kadın özgürlüğü üzerine kurulu bir inançtır.

Hünkar Suluca Karahüyük’e geldiğinde Fatma Ana(Kadıncık Ana) dergah postunda oturmaktaydı. Yine Kadıncık Ana, bir kadın örgütü olan BACIYANI RUM örgütlenmesinin lideriydi.
Biz, “Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde, Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.” diyenleriz.
Padişahlığa ve saray rejimine karşı, Laik, Demokratik Cumhuriyet için Alevilerin destek verdiği Mustafa Kemal liderliğindeki 1934 parlamentosu, kadına seçme ve seçilme hakkı verdi. Bir çok ülkeden çok daha önce tanınan bu hak, gerici, yobaz ve ırkçı siyasetlerin güçlenmesiyle zaman içinde, kadının özgürlüğü sadece içi boş bir söyleme dönüştürüldü.
Günümüz Türkiyesinde, kadınlar sokağa çıkamaz hale getirilmiştir. Hemen her gün en az bir kadın canımız katlediliyor, işyerinde, toplu taşıma araçlarında, okulda, sokakta tacize uğramaktadır. Bu karabasan iklimini oluşturan ise, kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığını, onun, çocuk doğurup eşine hizmetkar olmaktan başka bir görevinin olmadığını savunan şeriatçı zihniyettir. Bu bağlamda, kadın cinayetleri politiktir ve bu politika ırkçı ve şeriatçılara aittir.
Bir kere daha haykırıyoruz ki;
Biz Alevi kadınlar olarak bu karanlığı dağıtacağız.
Kadının özgürleşme sembollerinden olan seçme ve seçilme hakkımızın verildiği günü selamlıyoruz.
Seçme ve seçilme hakkımızı kullanarak demokrasiyi ve özgürlüğü kazanacağız.
Söyleyecek sözümüz
Değiştirecek gücümüz var.!
PSAKD KADIN MECLİSİ
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.