Hoşgeldiniz  

PSAKD Kurucu Genel Başkanı Murteza Demir yeniden hakim karşısına çıkıyor

İkrar-HA1 | 10 Kasım 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Kurucu Genel Başkanı Murteza Demir yeniden hakim karşısına çıkıyor

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin kurucularından ve ilk genel başkanı olarak görev yapan Murteza Demir Keçeci Baba Dergahı’nı Camii olarak dönüştürülmesine karşı çıkmış ve “Biz Aleviler olarak cami istemiyoruz, dergahlarımızı yağmalamayı bırakın ve bize geri verin” söylemlerinin suç unsuru olarak kabul eden mahkeme tarafından yargılanmaya devam ediyor. Murteza Demir 16 Kasım’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde yer alan Keçeci köyünün erenlerinden olan ve köye adını veren Keçeci Baba Sultan’ın sır olduğu ve daha sonra Keçeci Baba Dergahı olarak Alevi yurttaşlar tarafından korunan ve asırlar boyu korunarak bugünlere ulaştırılan Dergah Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından el konulmuş, dergaha imam atanmış ve günün 5 vaktinde de ezan okunmaya başlanmıştı. Köylüler amacın asimile olduğunu belirterek “Camii olduktan sonra hiç kimse gitmemeye başladı. Şimdi kendi kendilerine ezan okuyor dergahımızda namaz kılıyorlar” ifadelerini kullanmıştı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği kurucularından ve ilk genel başkanı olarak görev yapan Murteza Demir’de Keçeci Baba Dergahı’na el konulmasına ve sunnileştirilmesine karşı açıklama gerçekleştirmiş açıklamasında da “Dergahlarımızı yağmalamayı bırakın. Biz Aleviler olarak cami istemiyoruz. Dergahlarımızı bize geri verin” demişti. Demir’in açıklamalarını mahkeme yurttaşlar arasında ayrımcılık, kin ve öfkeye sevk olarak yorumlamış ve soruşturma başlatmıştı. Murteza Demir 3. kez mahkeme karşısına çıkacak. İstanbul Çağlayan Adliyesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 16 Kasım 2021 Salı günü saat 11.20’de görülecek davaya bir çok Alevi kurumu kamuoyunu davet etti. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.