Hoşgeldiniz  

PSAKD Malatya Şubesi’nin Hıdırellez Kutlama Mesajı

İkrar-HA1 | 05 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Malatya Şubesi’nin Hıdırellez Kutlama Mesajı

İKRAR – Tüm coğrafyalarda farklı inançlar ve halklarca kutlanan Hıdırellez için PSAKD Malatya Şubesi bir kutlama mesajı yayınladı.

 

PSAKD Malatya Şubesi’nin tebrik mesajı

Baharın, bereketin ,dileğin, umudun simgesidir Hıdırellez.  Alevi inancının en önemli ritülerinden biri olan Hıdırellez Bayramı geniş bir coğrafyada kutlanır. Halk folklorunda Hızır veya Hızır-İlyas kültürü çok iyi bir şekilde yansıtılmaktadır.   Eskiden Roze Xızır (Hızır günü) de denilen Hıdrellez, halk arasındaki yaygın inanca göre, Hızır ile İlyas’ın buluştukları gündür. Hızır ile İlyas’ın buluştukları günün anısına iki ismin birleşmesinden doğan Hıdrellez kavramıda böylece ortaya çıkmıştır. Yine inanışa göre Abu Hayat suyunu (ölümsüzlük suyunu) bulan Hıdrellez kardeşlerden Hızır , karada İlyas ise denizde( suda) darda kalıp da car edene yetişecektir .

Hıdrellez 6 Mayıs günü kutlanmaktadır. Bu tarihin bir başka özelliği ise, Anadolu’da 6 Mayıs’ta yaz mevsiminin başlaması olarak kabul edilmesidir. Buna göre halk arasındaki inanca göre,  6 Mayıs’ta bülbülün güle kavuştuğuna inanılır. 5 ve 6 Mayıs geceleri kilerlerin ağzı açılır, gül diplerine dilekler dinlenip gömülür. Hızır lokmaları için kullanılacak   un ,su gibi malzemeler hazırlanıp eşiğe bırakılır ki Hızır uğrayıp bereketlensin diye. Temel dinamiği toplumsal dayanışma üzerine kurulmuş  Alevi inancında Hıdırellez de dayanışma ıçinde kutlanır. Pandemi nedeni ile yan yana gelmediğimiz şu günlerde tüm insanlığa Hızır uğrasın. Hızır dilde direkleri gönülde muratları versin aşk ile…

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi) 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.