Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Mücadelemizi omuz omuza sürdüreceğiz, birlikte kazanacağız”

İkrar-HA1 | 01 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Mücadelemizi omuz omuza sürdüreceğiz, birlikte kazanacağız”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi 1 Mayıs nedeniyle bir açıklama yayınladı. Açıklamasına “Otoriter ve baskıcı bir zihniyetin egemenliği altında ülkemiz emekçileri oldukça ağır bir sömürü çarkının içinde bulunmaktadırlar” diyerek başlayan PSAKD açıklamasına “Her yıl binlerce emekçi kardeşimiz iş cinayetlerine kurban gitmektedirler. Son derece düşük ücretlerle güvencesiz koşullarda çalışan, bu koşulları kabul etmedikleri takdirde işsizlikle terbiye edilmeye çalışılan emekçi kardeşlerimiz haklarını aramaya kalktıklarında karşılarında AKP iktidarının yasakçı tutumunu bulmaktadırlar” diyerek devam etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi adına yayınlanan açıklamada AKP iktidarı döneminde işçilerin haklarına gerçekleşen saldırılar hatırlattı, iktidarın pandemi döneminde işçilerin sağlığını yok sayarak düşük ücretle çalıştırıldığı hatırlatıldı. PSAKD açıklamasında “Zaten çok zor şartlarda geçimlerini sağlayan milyonlarca işçi ve emekçinin durumu son bir yıldır pandemi süreciyle birlikte iyice ağırlaştı. Pandemi sürecinin faturası işçi ve emekçilere kesildi” dedi.

 

“İŞSİZLİKLE TERBİYE EDİLMEK İSTENİLİYOR”

PSAKD tarafından gerçekleştirilen açıklamada “Otoriter ve baskıcı bir zihniyetin egemenliği altında ülkemiz emekçileri oldukça ağır bir sömürü çarkının içinde bulunmaktadırlar. Her yıl binlerce emekçi kardeşimiz iş cinayetlerine kurban gitmektedirler. Son derece düşük ücretlerle güvencesiz koşullarda çalışan, bu koşulları kabul etmedikleri takdirde işsizlikle terbiye edilmeye çalışılan emekçi kardeşlerimiz haklarını aramaya kalktıklarında karşılarında AKP iktidarının yasakçı tutumunu bulmaktadırlar.” ifadeleri kullanıldı.

 

“BİR AVUÇ PATRON YANDAŞ PATRON SERVETLERİNE SERVET KATTILAR”

PSAKD açıklaması “Zaten çok zor şartlarda geçimlerini sağlayan milyonlarca işçi ve emekçinin durumu son bir yıldır pandemi süreciyle birlikte iyice ağırlaştı. Pandemi sürecinin faturası işçi ve emekçilere kesildi. Milyonlarca insanımız bu süreçte işini ve ekmeğini kaybetti. Bu insanlarımız açlık sınırında hayata tutunmaya çalışıyorlar. Milyonlarca insanın durumu bu iken iktidar yandaşı bir avuç yandaş patron ise bu süreçte servetlerine servet katıp iyice zenginleştiler. Belli bir yandaş kesimi zengin etme çabasından kaynaklı politikalar yüzünden ülke kaynakları heba edilmiş, ülkemiz her alanda dışa bağımlı bir hale getirilmiş, üretimden ziyade tüketimi ve rantı esas alan bir ekonomik yapı nedeniyle ülkemiz ağır bir ekonomik krizin pençesine düşmüş ve bu yüzden zaten sınırlı olan ülke kaynakları bir avuç yandaş patrona aktarılmıştır. Hayatta kalmaya çalışan milyonlarca işçiye, emekçiye ve küçük esnafa deyim yerindeyse ” başınızın çaresine bakın” denilmiştir. Dünya ülkeleri arasında pandemi sürecinde halkına en az destek veren birkaç ülkeden biri Türkiye olmuştur” ifadeleri ile devam etti.

 

“KHK’LILAR AĞAÇ KÖKÜ YESİNLER DEDİLER”

PSAKD açıklamasında OHAL dönemi yönetimlerinin sergilediği politikalarda eleştirildi. Açıklama “15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle iktidar ülkede bir OHAL düzeni kurarak binlerce kamu emekçisini KHK’larla keyfi ve haksız bir şekilde ihraç etmişlerdir. “Ağaç kökü yesinler” diyerek bu insanlar da açlığa mahkum edilmişlerdir” denildi. 

AKP’nin baskıcı yönetiminin de eleştirildiği açıklamada “AKP iktidarı tek adam rejimine dayalı otoriter gerici bir yönetim şeklini hakim kılmak için kendisinden olmayan ve kendisine muhalif herkesi hedef almaktadır. Pandemi bahanesiyle alkol yasağı gibi şeriat uygulamaları halkımıza dayatılmaktadır. Pandemi sürecini yönetmede son derece beceriksiz olanlar söz konusu bu tür gerici ajandaların uygulamaya geçirilmesi olduğunda epey kurnazca davranmaktadırlar. Bu ülkeyi şeriata mahkum edip dindar ve kindar itaatkar bir kitle yaratarak ülkeyi sömürücü rejiminiz için dikensiz bir gül bahçesi yapma çabalarınız başarısızlığa mahkum olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

“AKP TEK TİPÇİ MANTIĞINI SÜRDÜRÜYOR”

İktidarın uyguladığı ayrımcı ve ötekileştirici politikalardan da bahsedilen açıklamada “AKP iktidarı tek adam rejimine dayalı otoriter gerici bir yönetim şeklini hakim kılmak için kendisinden olmayan ve kendisine muhalif herkesi hedef almaktadır. Pandemi bahanesiyle alkol yasağı gibi şeriat uygulamaları halkımıza dayatılmaktadır. Pandemi sürecini yönetmede son derece beceriksiz olanlar söz konusu bu tür gerici ajandaların uygulamaya geçirilmesi olduğunda epey kurnazca davranmaktadırlar. Bu ülkeyi şeriata mahkum edip dindar ve kindar itaatkar bir kitle yaratarak ülkeyi sömürücü rejiminiz için dikensiz bir gül bahçesi yapma çabalarınız başarısızlığa mahkum olacaktır. Bugün geldiğimiz aşamada hukukun yerini AKP iktidarının keyfi uygulamaları almıştır. Yargı iktidarın muhalifleri bastırmak ve sindirmek için kullandığı bir sopa haline gelmiştir. Hukuk devleti anlayışı yok edilmiştir. AKP iktidarı tek tipçi anlayışı doğrultusunda farklı halkları, inançları, kimlikleri ve kültürleri sistematik olarak dışlamakta, ötekileştirmekte ve yok saymaktadır. Eğitimde ırkçı, gerici, cinsiyetçi ve ayrımcı uygulamalarla çocuklarımızın geleceği karartılmaktadır. Başta Aleviler olmak üzere farklı inançlardan bütün yurttaşlarımıza dönük zorunlu din dersi dayatması devam etmektedir” denildi.

 

“EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZLE YAN YANA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

PSAKD Genel Merkezi tarafından yayınlanan açıklama; “Bizler Pir Sultan Abdal’ın direniş ve mücadele geleneğinin mirasçıları olarak bugüne kadar büyük bedeller ödemeyi göze alarak zalimlerin karşısında ezilenlerden ve mazlumlardan yana tavır aldık. Bundan sonra da zalimlere karşı her kesimden ezilen ve sömürülen emekçi kardeşlerimizle yan yana durmaya devam edeceğiz. Ne pahasına olursa olsun zalime boyun eğmeme şiarımıza uygun olarak bizler de ne pahasına olursa olsun her türlü zulme karşı çıkıp ezilen bütün kesimlerle yan yana gelip kapitalist ve emperyalist sömürü düzenine karşı mücadeleyi büyüteceğiz. Bu yüzden bizler Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak eşit, özgür, demokratik ve laik bir ülke kurmak; savaşa karşı barışı, düşmanlığa ve nefrete karşı kardeşliği, sömürüye karşı eşitliği hakim kılmak için, işçiler ve emekçiler başta olmak üzere ezilen bütün toplumsal kesimlerle birlikte yan yana, omuz omuza birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. 1 Mayıs Kutlu Olsun” ifadeleri ile son buldu.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.