Hoşgeldiniz  

PSAKD: “Yargı iktidarın sopası olarak kullanılıyor”

İkrar-HA1 | 18 Mart 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD: “Yargı iktidarın sopası olarak kullanılıyor”

İKRAR – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan “HDP Kapatılsın” İddianamesine tepkiler devam ediyorken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi yaptığı açıklama ile iktidar ve ortağına yargı eliyle siyasete müdahil olmak isteyenlere halkın oylarına saygı duyun çağrısı yapıldı.

PSAKD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada İktidarın her alanda ülkeye yaşattığı ağır yıkımdan kaynaklı olarak çareyi muhalefeti ve özellikle de HDP’yi ağır baskı altına aldığı belirtilen açıklamada, emsal kararlara ve açık hükümlere rağmen Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin ülke açısından utanç verici olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dünya hukuk tarihine bir kara leke olarak geçecek Gergerlioğlu kararının hemen sonrasında HDP’nin kapatılmasına yönelik açılan davada yargı organlarının hukuk dışı bir şekilde iktidarın sopası olarak kullanıldığına dikkat çekilerek, HDP’yi oluşturan halk iradesinin yoluna çok daha güçlü olarak devam edeceğinin altı çizildi.

 

“İKTİDAR HERKESİ BASKI ALTINDA TUTUYOR”

PSAKD Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Mevcut siyasal iktidar kendi bekasını, her alanda ülkeye yaşattıkları ağır yıkımdan kaynaklı olarak tehdit altında gördüğü için çareyi muhalefeti ve ötesinde kendinden olmayan herkesi ağır baskı altına almakta ve korkunç bir zulüm düzeni kurmakta görüyor. Özellikle HDP bu anlamda çok ağır saldırılarla karşı karşıyadır. Yerel seçimlerde HDP’den seçilen Belediye Başkanları çeşitli temelsiz ve uyduruk gerekçelerle görevden alınmış ve yerlerine kayyum atanmıştır. Binlerce HDP üye ve yöneticisi halen cezaevindedir. HDP üyelerinin ve yöneticilerinin çoğu hakkında davalar açılmıştır. Yasal faaliyet gösteren ve yaklaşık 6 milyon yurttaşın oyunu alarak Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’ye terör örgütü muamelesi yapılmaktadır. Devletin en üst düzey yetkilileri deyim yerindeyse HDP’lilere selam verenleri dahi terörist ilan etmektedirler” denildi. 

“ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARA KARŞI BİR OLACAĞIZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından kaleme alınan açıklama şu ifadelerle son buldu;

“Ülke tarihinde ilk defa yargı organları bu kadar pervasız ve hukuk dışı bir şekilde iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır. Hukuk resmen yargı tarafından katledilmektedir. Yargı utanç verici bir şekilde iktidarın talimatıyla hareket etmektedir. Demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmazı olan yargı bağımsızlığı artık yalnızca kağıt üstünde vardır. Gerçekte ise yargı artık iktidarın talimatıyla hareket etmekte, iktidardan farklı düşünen herkesi hedef almaktadır. Bu antidemokratik ve baskıcı anlayışın sonuna kadar karşısında olacağımızın ve bu baskıcı anlayışın haksız hukuksuz uygulamalarına maruz kalan bütün demokrat-ilerici kesimlerle yan yana duracağımızın bütün halkımız ve kamuoyumuz tarafından bilinmesini istiyoruz”

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.