Hoşgeldiniz  

PSAKD Yol Erkan Kurulu’ndan “Gani Kaplan” açıklaması

İkrar-HA1 | 26 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Yol Erkan Kurulu’ndan “Gani Kaplan” açıklaması

İKRAR – Isparta Cemevi açılışında Vali, Belediye Başkanı ve diğer il protokolü önünde AKP’li Belediye Başkanı Diyanet İşleri Başkanlığı’nı eleştirdiği için PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın üzerine yürüyerek bir sözlü saldırı gerçekleştirmişti. Alevi camiasının neredeyse tamamında çok sert karşılık gören bu saldırı ile ilgili Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yol Erkan Kurulu bir açıklama gerçekleştirdi. “Nerede bir haksızlık var ise biz orada Pir Sultan olacağız. Alevilik vardır, Alevilik Haktır. Gani Kaplan’ın mücadelesi mücadelemizdir” dedi.

 

PSAKD Yol Erkan Kurulu tarafından gerçekleştirilen açıklama;

 

Alevilik Haktır. ‘’Eşit Yurttaşlık’’ mücadelemiz devam ediyor.
İsparta ilinde açılışı yapılan Cemevinde konuşma yapan PSAKD Genel Başkanımız Gani Kaplan’a İsparta AKP ‘li Belediye Başkanı tarafından provokatif bir şekilde konuşması kesilmiş ve devam etmesine izin verilmeyerek korumalarına ‘’Alın şu konuşmacıyı’’ demeye cüret etmiştir. Öncelikle biz bu tahammülsüzlüğü Maraş’ta, Çorum’da, Madımak’ta tanıyoruz.
Gani Kaplan yalnız değildir. Sözleri sözlerimizdir. ’’Diyanet kırmızı çizgimizdir’’ ’’Eşit yurttaşlık mücadelemiz haktır’’ İmzalanan Avrupa insan hakları mahkeme kararlarına bile uyulmazken bir Cemevi bahçesinde bile Alevi mücadelesinin dirençli yanını oluşturan PSAKD Genel Başkanına yapılan saldırıyı birçok kez düşünmeliyiz.
Genel başkanımızın dediği gibi ‘’D.İ.B. durduğu sürece laiklik ve demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.’’ Diyanet İşleri Bakanlığı kaldırılmalıdır.
Aleviler vardır. Alevilik Haktır. Kapılarına çarpılar atılsa da Mamak’ta kalkan parmaktır. Eşit yurttaş olana kadar Demokrasi ve Laiklik mücadelemiz devam edecektir. Katledilen kadının, yok edilen ekosistemin, umutsuz gencin, işsizin, evladını arayan ana’nın yanında olacağız. Nerede bir haksızlık varsa orada Pir Sultan olacağız.
Alevi hak mücadelesini resmi kurumlara hapsetmeye çalışan, bir kamyon beton için Alevi kurum başkanına sahip çıkamayan Hızır Paşa’cı anlayışlar bu çıkmaz yoldan dönmelidirler. Hak mücadelesi eşit yurttaşlık mücadelesidir. Elektrik-su-maaş mücadelesi değildir. Beyinleri betonlaştırmaya çalışan teslimiyetçi, asimilasyoncu zihniyeti tüm Alevi kurumları teşhir ve mahkum etmelidir. Gani Kaplan’ın Mücadelesi mücadelemizdir. Eşit yurttaş olana kadar mücadelemiz sürecektir. Aşk ile.


PSAKD GENEL MERKEZ YOL ERKAN KURULU

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.