Hoşgeldiniz  

PSAKD Yol Erkan Kurulu’ndan Ramazan Açıklaması

İkrar-HA1 | 12 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

PSAKD Yol Erkan Kurulu’ndan Ramazan Açıklaması

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Yol Erkan Kurulu yayınladığı açıklama ile Alevilik ve Ramazan tartışmalarını sonlandırdı. 

PSAKD YOL ERKAN KURULU AÇIKLAMASI

Kişi halden anlayınca, hakikati dinleyince,

Üstüne yol uğrayınca, ayrılmayıp duran gelsin.

Koyup dünya davasını, Hakka verip sevdasını,

Doğrulayıp öz nefsini, Şeytanı öldüren gelsin.  

Pir Sultan Abdal

Yıllardır Alevi Federasyonları tarafından ‘’Yol’umuza ait böyle bir bayram yoktur’’ diye açıklamalar yapılmasına rağmen bazı Kurum yöneticilerinden ve İnanç Kurulu görevlilerinden hala Ramazan Bayramı mesajları ve çağrıları görülmektedir.  Yan yana yaşadığımız komşu inançları kendi inancımız olarak takdim etmek veya Alevi temsiliyetiyle hayata geçirmek bilerek veya bilmeyerek asimilasyona hizmet etmektedir. Tutmadıkları bir orucun bayramını kutlamak, Cemini yapmak  Muaviye zihniyetini sevindirmekten başka bir şey değildir. Yol’umuza ait olmayan ritüelleri uygulamaya çalışanları, binlerce yıl bedel ödenerek bugüne taşınan Yol’umuza sahip çıkma sorumluluğuna davet etmekteyiz. Bilindiği gibi taklit aslını çoğaltır, büyütür. ‘’Aslına ermektir hüner’’

Yol’umuz; vardan var olmayı ve kadın erkek hep bir can olmayı işaret etmektedir. ‘’Eline, diline, beline hakim ol’’ kelamıyla, ‘’yetmiş iki millete bir nazarda bak’’ düsturuyla Cümle varlığa Hakk demiş, Dört Kapı Kırk Makam (Kamil İnsan) düsturuyla ölmeden önce ölmeyi bilip, kinden kibirden arınmayı esas almıştır. 

İkrar ve rızalık esasıyla, görgü -sorgu yoluyla, Talip-Rehber-Pir-Mürşit bağlılığıyla ‘’El Ele El Hakka’’ birimiz hepimiz hepimiz birimiz için yaşamalıyız. Müsahiplikle dört baş bir can olmuştur. Yol’umuz toplumcu ve paylaşımcılığı ile sevginin barışın toplumu olmuştur. Cemlerimizde evrenle birlikte Semah dönen, müşküller çözülüp rızalaşılan bir toplum olduğumuz aşikardır. Hakk meydanında Darda cemal cemale gönül temizliğini esas almıştır. Darda olana Hızır olmalı anlayışını bereketin ve umudun sembolü yapmıştır. Bağlamayla hakikat kelamlarını dillendirmiş ‘’ne ayet dinler ne kadı’’ demeyi bilmiştir.

 ‘’Okunacak en büyük kitap insandır’’. Gülbenglerinde Gerçeğe Hü diyerek gerçeğin bilgisine ulaşmayı düstur edinen ‘’İnsan hakta Hakk insanda’’,’’Her ne arar isen kendinde ara’’ diyerek bizlere yol göstermiştir. Bu değerler Yolumuza özgü olup başka inançlarda uygulanmamaktadır.

Evrensel değerler taşıyan Yol’umuzu bırakıp başka inançlar ve hurafeler peşinde olanları özüne dönmeye çağırıyoruz. 

Aşk ile.

                                                                                                                İKRAR HABER AJANSI

(HABER MERKEZİ) 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.