Hoşgeldiniz  

PSAKD Yöneticileri: Düzgün Baba Cemevin’de Hasret Gültekin Anıt Krizini Araştırdı

Muhabir 24 | 19 Temmuz 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

PSAKD Yöneticileri: Düzgün Baba Cemevin’de Hasret Gültekin Anıt Krizini Araştırdı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Erol YETER ve oluşturulan temsilci heyeti, Düzgün Babadaki Hasret GÜLTEKİN anıtı ile ilgili Yeter GÜLTEKİN ve Cemevi yönetimiyle görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmeler sonucunda açıklama yapan heyet, bu sorunun inanç önderleri tarafından, yol erkana uygun şekilde çözmesi için Düzgün Babada Cem olunması İçin çağrıda bulundu.

Şu kanlı zalimin ettiği işler
Garip bülbül gibi zareler beni
Yağmur gibi yağar başıma taşlar
İlle dostun bir tek gülü yareler beni

Bir süredir kamuoyunu ve özellikle Alevi inanç mensuplarını yakından ilgilendiren Düzgün Baba Cemevi yakınında yapılan 2 Temmuz Sivas Şehitleri ormanı ve Hasret GÜLTEKİN anıtının kaldırılması ile ilgili, detaylı bilgi almak ve görüşme yapmak için Pir Sultan Abdal Kültür Derneği görevlendirmesiyle PSAKD Genel Başkan Yardımcısı ve Bölge Sorumlusu Erol YETER, PSAKD Dersim Şube Başkanı Ali Ekber KAYA ve PSAKD Sivas şube Başkanı Hidayet YILDIRIM,Erzincan şube yöneticisi Fikri DEMİREL ve aile, iş adamı ve Cemevi yönetimiyle görüşmeler yapmıştır. Yapılan ziyaretler ve görüşmeler sonucu oluşturulan heyetin kanaati açıklamadaki gibidir:
Dersim bölgesi, Alevi inancının tüm renkleriyle yeryüzüne dağıldığı, ancak köklerinin hala bu topraklarda olduğu kutsal topraklardır.
Düzgün Baba, Alevi inancında kutsiyeti tartışılmaz, yolumuzun ve inancımızın önde gelen mekanlarındandır. İnanç merkezlerimize olan bağlılığımız ve saygımızsa tartışma kabul etmeyecek düzeydedir. Bu, Alevi kurum ve temsilcisi olmaya gönül vermiş herkes için böyledir ve olmalıdır. Kutsallarımızı tartıştırmayacağımız gibi, hiçbir kurum ya da yapının inanç yerleri ve kurumlarımız üzerinde tahakküm kurmasını, hiçbir kutsalımızın birilerinin idaresinde olması fikrini de kabul etmeyiz.
Bir süre önce birlik ve görüş alışverişi yapılarak oluşturulmuş olan Sivas Şehitleri Ormanı ve Hasret GÜLTEKİN anıtının Düzgün Baba Cemevi yakınına konması, kişi ve kurumlarca planlanarak gerçekleştirilmiştir. Sonrasında detayları çok bilinmeyen nedenlerce, anıtın yerinden kaldırılması ve bunun bilgi verilmeden yapılması, haklı bir siteme ve tepkiye yol açmıştır. Anıt, zarar verilmeden Cemevinin birinci katında muhafaza edilse de, bu durum bir şekilde çözüme ulaştırılmalıdır.
Düzgün Baba’nın kutsiyeti tüm Alevi canlar için aynıdır. 2 Temmuz Sivas şehitleri ve diğer tüm şehitlerimizse bizlerin yolunun ışığıdır. Yolumuzda aslolan hep birlikte dar olmak, cem olmak ve bu müşkülü erkanımızca çözmektir. Bu sebeple ortaya çıkmış olan bu sıkıntılı durumu çözecek olan da bu yolun önderleri, Pirleri, Anaları ve temsilcileridir.
Biz Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, 25 Temmuz Cumartesi günü, uygun olan tüm inanç önderlerimizi Düzgün Babada Cem olmaya, gönülleri birleyerek bu sıkıntıyı çözmeye davet ediyoruz.
Yol cümleden uludur…

İkrar Haber Ajansı

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.