Hoşgeldiniz  

RODA: “Başka yurt edinmedik Hünkar’ın gönlünden öte… O yurttan da kovulduk”

İkrar-HA1 | 30 Ağustos 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

RODA: “Başka yurt edinmedik Hünkar’ın gönlünden öte… O yurttan da kovulduk”

İKRAR – Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nda gerçekleşen bir Dede’nin Abdal kadınlara yönelik sarfettiği hakaretlere tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Roman Diyalog Ağı tarafından bir açıklama kaleme alındı. Açıklamada “21 Ağustos’ta Hünkarın toprağında gönül yıkıldı. Yüzyıllardır kendimizde biriktirmeden yüz süreriz o toprağa bir yüzümüz güneşe bir yüzümüz Hünkar’a dönüktür. Başka yurt edinmedik Hünkar’ın gönlünden öte O yurttan’da kovulduk” ifadeleri kullanıldı.

Hünkar Hacı Bektaş Veli Anmaları esnasında Dergahta bir dede ile Abdal kadınlar arasında yaşanan tartışma ve Dede’nin Abdal kadına karşı kullandığı hakaret ve dergahtan kovması tüm Alevi camiasında yankılanmaya devam ediyor. Alevi kurumları bu hareketi şiddetle kınayıp Dede’nin cezalandırılmasını istiyorlar. Roman Dayanışma Ağı tarafından da bir açıklama duyuruldu açıklamada “Songül canımıza, Abdalımıza hakaret eden, küfür eden üzerine yürüyüp şiddet uygulayan “İncinsen de incitme” diyen Hünkarımızın soyundan gelen bir “Dede” idi. Evet incindik. Dil mızraktan daha derin yaralar açtı. Evet sinmedik içinize kabul etmediniz bizi yüzyıllardır. Sizin içim tam olamadık buçuk kaldık” ifadeleri kullanıldı.

“PİR SULTAN’A İKRAR VERMEKTEN Mİ VAZGEÇTİK?”

RODA tarafından yapılan açıklama da çok sert ifadeler kullanıldı. Açıklama “Şimdi kırıldığımız yerden soruyoruz? Hünkar’a talip Yol’a turap olmaktan mı vazgeçtik? Pir Sultan Abdal’a ikrar vermekten mi vazgeçtik? Abdal Musa’ya gönül vermekten mi vazgeçtik? Yol’dan mı vazgeçtik? Bin bir süreğin içinde hangi güzellikten vazgeçtik?” ifadeleri ile devam etti.

“CELAL ABBAS ULUSOY’DAN DAVACIYIZ, EL KAPILARINDA DEĞİL YOL’UMUZUN DİVANINDA DAR KURULSUN”

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nda gerçekleşen olayda Abdal kadınlara hakaret eden Celal Abbas Ulusoy ile ilgili olarak “Gönlümüzde derin yaralar açan Celal Abbas Ulusoy’un özrüne itirazımız var Yol’a başvuruyoruz. Söz konusu kişi sıradan bir kişi değildir. Eğri odunun giremediği ışığımızda pişmemiş olmamış bir kişidir. Yeni bir gönül kırılmasın istiyoruz Bu kuru özürle iyi olmayacak kadar derindedir. Evet, Celal Abbas Ulusoy’dan davacıyız El kapılarında değil Yol’umuzun divanında hakkımızı aramak istiyoruz. Dar kurulsun istiyoruz. Sadece Songül canımızın yaşadığı haksızlığın değil Alevi sürekleri içinde uğradığımız ayrımcılığın da son bulmasını istiyoruz. Yurtsuzluğumuz Alevilerin dergahların ocakların gönlünde son bulsun istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.