Hoşgeldiniz  

RTÜK’den Alevi kurum başkanlarının beyanları ile ilgili cezaya ABF’den tepki

İkrar-HA1 | 05 Temmuz 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

RTÜK’den Alevi kurum başkanlarının beyanları ile ilgili cezaya ABF’den tepki

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu önceki dönem Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat ve PSAKD GYK Üyesi ve Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya’nın katıldığı bir programda Zorunlu Din Derslerine yönelik beyanları ile ilgili RTÜK Yıldız EN TV’ye verilen para cezasına yönelik Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan bir tepki açıklaması yayınladı.

 

ABF Genel Başkanı Mustafa Aslan’ın açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 06.04.2022 tarih ve 32 Sayılı Kararıyla, 6112 sayılı Kanunun 8’inci Maddesi birinci fıkrasının (c) bendinin ihlal edilmesi nedeniyle, Kanunun 32. Maddesinin ikinci fıkrası uyarınca YILDIZ EN- SÜPER FM 100 PRODÜKSİYON RADYO TV YAYINCILIK VE REKLAM A.Ş. ye (38.460,00 TL) İDARİ PARA CEZASI VERİLMİŞTİR.
Söz konusu karar, 20.02.2022 tarihinde saat:19:01 de Hüseyin Kelleci’nin sunduğu “Cemal Cemale” programına katılan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya’nın Alevilerin Eşit Haklar Mücadelesi ve Alevilerin sorunlarıyla ilgili değerlendirmeleri üzerine verilmiştir.
Söz konusu Program da Kurum Başkanlarımız, Anayasamızın “Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” İlkesine rağmen Alevilerin uğradığı ayrımcılığa, Anayasamızın “Madde 24 – Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.” İlkesine rağmen Devletin sunni inanca sahip olduğu, başta Alevi inancı olmak üzere diğer inançlara hizmet etmediği, dolayısıyla Laiklik ilkesinin uygulanmadığı, eğitim politikaları ile Alevi çocuklarını zorunlu din dersleri ile asimile ettiğini ve asimilasyonun bir insanlık suçu olduğunu, Dergahlarımızın halen devletin işgali altında olduğunu, Cemevlerimizin yasal statüde İbadethane olarak görülmediğini, Alevi köylerine hizmetin götürülmediğini veya hizmetlerin Cami yapılmasına bağlı olarak verildiğini, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin cezasızlıkla sonuçlandığını ve özellikle yönetenler tarafından beslendiğini, AİHM Kararlarının ve iç hukukumuzda kazanılmış olan davalarımızın gereğinin uygulanmadığını, dış politikadaki uygulama ve ittifaklar ile ülkemizin kaos ortamına sürüklendiğini, tek adam sisteminin ülkemizdeki demokratik hakları ve özgürlükleri yok ettiğini, hukuk ve adalet duygusunun yok edildiğini vb. tespitlerde bulunmuşlardır.
Bu tespitlerin hepsi, tüm Alevi Kurumları olarak yıllardır her platformda, devlet yetkilileri ile yapılan her görüşmelerde açık ve net olarak dile getirdiğimiz taleplerimizdir. Dolayısıyla YILDIZ EN TV’de Hüseyin Kelleci’nin sunduğu “Cemal Cemale” programına verilen idari para cezası söylenen sözlerden dolayı olmadığını, Basını cezalarla tehdit etmek anlayışından kaynaklı olduğunu belirtmek gerekir. Tüm medya kuruluşları baskı altında ülkenin gerçeklerinden uzaklaşmış iken, haksızlıklara karşı ses olmaya çalışan az sayıda ki medya kuruluşlarımızı yıldırma politikası uygulanmaya çalışılmaktadır.
Anayasamızın 26. Maddesi “ Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ve vermek serbestliğini de kapsar.” Ancak; “ Bu hürriyetin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve devletin milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması amacıyla sınırlanabilir” Denilmektedir. Alevi kurumları olarak tüm söylem ve mücadelemiz; kamu güvenliğini bozan eşitsizliğe, demokratik, sosyal, laik bir hukuk devletinin yaratılmasına yöneliktir. Bu mücadeleden de asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek isteriz.
Bu nedenle; Hüseyin Kelleci’nin sunduğu “Cemal Cemale” programından dolayı YILDIZ EN TV’ ye idari para cezasının verilmesini kınıyoruz. Basın kurumlarımıza yönelik olarak uygulanan baskılara karşı onların yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Özgür basın susturulamaz!

 

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.