Hoşgeldiniz  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni karantina kuralları

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Sağlık, Son Dakika A- A+

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni karantina kuralları

İKRAR – Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, PCR testi ve karantina ile ilgili gerçekleştirilen değişiklikler ile ilgili bilgilendirme gerçekleştirdi. PCR testi artık her talep edildiğinde yapılamayacak ancak belirtiler gösterilebilecek. Yine karantina ise 7 gün sonra PCR testi yapılmadan sonlandırılabilecek. 

Koronavirüs Bilim Kurulu haftalık değerlendirme için video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan kurulun gündeminde illerdeki vaka sayıları ve hastaneye yatış oranları vardı.

Toplantının ardından Bakan Koca YouTube hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Koca yaptığı açıklamada tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığını, PCR testinin yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacağını bildirdi.

Bakan Koca “Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık dört kat birden artı. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında da artış yaşandı” dedi.

Vaka sayılarının bir önceki aya göre 4 kat birden arttığını söyleyen Koca, “Tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.