Hoşgeldiniz  

Sanatçı İlyas Salman hakkında 2 yıl hapis istemi

İkrar-HA1 | 02 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Sanatçı İlyas Salman hakkında 2 yıl hapis istemi

İKRAR – Oyuncu İlyas Salman hakkında “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adalet Bakanlığının soruşturma izni vermesi üzerine Oyuncu İlyas Salman hakkında sosyal medyada devleti ve milleti “aşağıladığı” iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

DHA’nın haberine göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Oyuncu İlyas Salman’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı video aracılığıyla “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediğinin” ileri sürülmesi üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Ocak 2021’de Yol TV’ye açıklamalarda bulunan İlyas Salman, Şener Şen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödül almasını eleştirirken “Recep Tayyip Erdoğan bana bir ödül verse, dünyanın en büyük ödülünü verse, yanında da dağlar dolusu para koysa, ben gidip Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almam. Çünkü ödülü bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten, ama o ödülü kötü kullandı” demişti.

İLYAS SALMAN SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

İlyas Salman’ın alınan ifadesinde videoda söylediği sözlerin suç teşkil etmediğini, kimseyi aşağılama kastının olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ifadeler kullandığı belirtildi. Salman’ın ifadesinde muhalif bir kişi olduğunu ve daha iyi bir gelecek için eleştiri yapmak gerektiğini kaydederek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söylediği hatırlatıldı.

İddianamenin değerlendirme kısmında ise video içeriğinde yer alan söylemlerin aşağılama kastıyla söylendiği, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldığı ifade edildi.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.