Hoşgeldiniz  

SAYIŞTAY; “Diyanet usulsüz ihaleler yapmış”

İkrar-HA1 | 29 Eylül 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

SAYIŞTAY; “Diyanet usulsüz ihaleler yapmış”

İKRAR – SAYIŞTAY tarafından 2020 yılına dair yapılan harcamaları inceleme ve soruşturma kapsamında Diyanet’in usulsüz ihale yaptığı, birçok satın alma işinde de piyasa araştırması yapmadan alım yapıldığı belirtildi.

SAYIŞTAY 2020 Yılına dair harcama incelemelerini yaptı. Diyanet’in yaptığı birçok ihalede hatalı işlem yaptığı, piyasa araştırması yapmadığı, pazarlık usülüne aykırılık yapıldığı, ihaleye katılan kurumların yasaklı olup olmadığının incelenmediği ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 10 Milyon TL olan giderler 11 Milyon TL’yi aştı.

Yine; doğrudan temin yoluyla yapılan alımlarda, piyasa fiyat araştırmasının yapılmadığı da tespit edildi. Raporun ilgili bölümünde şu değerlendirmeler yapıldı:

“Doğrudan temin kapsamında bulunan alımlardan 22-d maddesi dışındaki alımlarında genel olarak piyasa fiyat araştırması yapılmadığı görülmüştür. Örneğin, piyasada tek satıcı olması veya özel bir hakka sahip olunması durumunda da piyasa fiyat araştırması yapılması; bu meyanda tek satıcı veya özel bir hakka sahip olan satıcının aynı malı diğer idarelere hangi fiyattan sattığı, ilgili idareye hangi fiyatı teklif ettiği hususlarının araştırılması, ayrıca satıcı firmanın genel bir fiyat listesinin olup olmadığının sorgulanması, teklif edilen fiyatın genel liste fiyatıyla veya diğer satış faturalarıyla kıyaslanması gibi araştırmaların yapılması ve sonuçların Piyasa Fiyat Araştırması tutanağına yazılması gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.