Hoşgeldiniz  

Sebahat Tuncel’den cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili çağrı

İkrar-HA1 | 10 Ağustos 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Sebahat Tuncel’den cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili çağrı

İKRAR – Kürt Politik Mücadelenin öncü isimlerinden biri olan Sebahat Tuncel, son zamanlarda yaşanan ırkçı saldırılar ve tacizler ile ilgili avukatı aracılığı ile cezaevinde kendilerine karşı gardiyan ve cezaevi yönetiminin tavırlarını kamuoyuna açıkladı. Tuncel, “Gardiyanlar sabah ve akşam sayımlarında koğuşlara baskın yapar gibi girip, darp ediyorlar” dedi.

Kandıra Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, avukat görüşü sonrası hapishanede yaşanan hak ihlallerini aktararak duyarlılık çağrısı yaptı.

Tuncel görüşmesinde, 28 Temmuz tarihinden beri sabah ve akşam sayımlarının baskın yapar gibi gerçekleştirildiğini ve bunun sistematik bir şekilde devam ettiğini aktardı. Tuncel, provokasyon yaratmaya çalışan gardiyanların 7 Ağustos’ta tepki göstermeleri sonucu havalandırmadan zor kullanılarak koğuşa götürüldüklerini belirtti.

Kendilerine şiddet uygulandığını da ifade eden Tuncel, bu konuda  Adalet Bakanlığı’na yazdıkları mektuba el konulduğunu ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.

Son dönemde artan ırkçı saldırılarla birlikte kendilerine dönük böyle bir yönelimin olduğunu da dile getiren Tuncel, yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlılık çağrısında bulundu.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.