Hoşgeldiniz  

Selahattin Demirtaş: “Sedat Peker’in anlattıkları buz dağının görünen kısmı”

İkrar-HA1 | 14 Haziran 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Selahattin Demirtaş: “Sedat Peker’in anlattıkları buz dağının görünen kısmı”

İKRAR – HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları, HDP’ye açılan yeni kapatma davası ve muhalefetin erken seçim talebine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, suç örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme oturan iddialarına ilişkin “İfşa edilenler buzdağının görünen minicik yüzü. Bir gün tüm gerçekler ortaya çıktığında Türkiye asıl şoku o zaman yaşayacak” yorumunu yaptı.

“BENİM AÇIMDAN ŞOKE EDİCİ DEĞİL”

Selahattin Demirtaş: “Bence, Sedat Peker konuşmaya başlamadan önce de Türkiye’de siyaseti belirleyen özne mafyaydı. Anayasa’yı, yasaları, AİHM ve AYM kararlarını tanımadığını ve uygulamayacağını açık açık söyleyen, ilan eden bir zihniyetin mafyadan ne farkı var ki? Bu durumda, Sedat Peker ile hükümet arasındaki tek fark, Peker’in mafya olduğunu dürüstçe kabul etmesidir. Bu açıdan bakıldığında, Peker’in ifşaatları malumun ilamıdır. Benim açımdan şoke edici değil. Kaldı ki, ifşa edilenler buzdağının görünen minicik yüzü. Bir gün tüm gerçekler ortaya çıktığında Türkiye asıl şoku o zaman yaşayacak ve maalesef bu hükümete destek vermiş olanlar büyük mahcubiyet duyacaklar. Yaşayıp hep birlikte göreceğiz” dedi.

“KİMSE BİZİ İKİ KÖTÜ ARASINDA TERCİHE ZORLAMAYA KALKMASIN”

HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifaklar ile ilgili “Şu, iyice anlaşılmalıdır; biz bunca bedeli, mevcut iktidar zihniyetinin yerine bir benzeri gelsin diye ödemiyoruz. Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Gerçek demokrasi ve hakiki bir barışı savunamayanlar, buna yürekten inanmayanlar Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olamazlar, en azından biz buna payanda olmayız. Bu nedenle, herkesin şimdiden demokrasi ilkeleri etrafında buluşarak ortak bir gelecek vizyonunda anlaşması en doğrusudur. Buna karşı olan varsa da bugünden bilinmesinde fayda var. Seçim iş birliği ise sonraki iştir. Seçim dönemine girildiğinde bunlar da konuşulur. HDP Eş Genel Başkanlarının bu yöndeki açıklamaları çok net ve ön açıcıdır. Herkesin bu açıklamalara ciddiyetle kulak vermesi gerekir. Önümüzdeki birkaç ay içinde her şey netleşmiş olur, izleyip göreceğiz. Bu süreç HDP için değil, daha çok da diğer partiler için turnusol kağıdı olacaktır. Kim demokrasiden, Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana, kim gerilimin ve çatışmanın sürmesinden yana, görmüş olacağız. Yedi milyon HDP seçmeninin gözü bu çevrelerin üzerinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

(HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.