Hoşgeldiniz  

Selahattin Demirtaş’a Paris’den “Siyasi Cesaret” Ödülü

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Selahattin Demirtaş’a Paris’den “Siyasi Cesaret” Ödülü

İKRAR – Fransa’da Eski Cumhurbaşkanı François Mitterand adını taşıyan Enstitü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Genel Başkanı, siyasi rehine olarak tutsak olarak tutulan Selahattin Demirtaş’a “Siyasi Cesaret Ödülü” verildi. Demirtaş, Enstitü’nün ödül törenine gönderdiği mektupta teşekkür ederek verilen ödülün kendisine moral getirdiğini belirtti.

Fransa’da gerçekleşen ödül törenine Selahattin Demirtaş’ı temsilen Halkların Demokratik Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy katıldı. Özsoy, Selahattin Demirtaş’ın Enstitü için yazdığı mektubu okudu. 

 

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın François Mitterand Enstitüsü’ne yazdığı mektup;

 

“Her ne kadar bana veriliyorsa da bu ödülü, cezaevlerindeki tüm HDP’liler adına kabul ediyorum” dedi. Demirtaş, mektubunda, “Benim için ve milyonlarca Kürt için aslında iki Mitterand var, François Mitterrand ve Danielle Mitterrand. Belleklerimizde iz bırakan, Avrupa değerlerine de büyük katkısı olan her iki değerli şahsiyeti de saygıyla anıyorum. Bilindiği gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Daire ve Büyük Daire kararlarına rağmen halen Edirne Cezaevinde tutulduğum için orada sizlerle birlikte olamıyorum. Bizlerin direnişi, sizlerin desteğiyle, Avrupa değerlerini de aşındıran bu büyük hukuksuzluğun bir gün son bulacağına inanıyorum”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.