Hoşgeldiniz  

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali’nde Aşure pay edildi

İkrar-HA1 | 28 Ağustos 2021 | Alevi Haberleri, Alevilik, Dünya, Etkinlik ve Duyurular, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali’nde Aşure pay edildi

İKRAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenikapı Etkinlik Alanında 12 İmam aşkına 12 kurum tarafından pişirilen 12 kazan aşure İBB ve Alevi Kurumlarının yöneticileri tarafından meymanlara pay edildi. İBB Genel Sekreteri Mahir Polat, İBB Başkan Danışmanı Murat Kantekin, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat ile birçok kurum yöneticisi katıldılar.   

Aşure lokması öncesinde Alevi kurumlar adına ADFE Genel Başkanı Celal Fırat Dede bir konuşma yaptı. Konuşmasında İBB’nin yaptığı çalışmanın çok anlamlı olduğu ve Alevi yurttaşlar tarafından olumlu karşılandığını vurguladı. Celal Fırat’tan sonra söz alan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali’nin İstanbullular için çok gecikmiş bir etkinlik olduğunu belirterek “Felsefesiyle, öğütleri ile bizlere örnek olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi İstanbul’da anmak, anlatmak ve yaşatmak bizler için çok değerli” dedi. AABK İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede gülbank vererek Aşure pay edildi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.