Hoşgeldiniz  

Serdar Doğan: MADIMAK KATİLLERİNİN, Katilleri Savunanların Nasıl Ödüllendirildiğini Gördük

İkrar-HA1 | 14 Haziran 2021 | Alevilik, Galeri, Genel, Hukuk Adalet, Röportaj, Söyleşi Makaleler, Söyleşiler A- A+

Serdar Doğan: MADIMAK KATİLLERİNİN, Katilleri Savunanların Nasıl Ödüllendirildiğini Gördük

Geçtiğimiz günlerde Sivas Katliamı Sanıklarından İhsan Çakmak’ın, İBB’de İspark çalışanı olarak çalışmaya devam ettiğinin fark edildiği ve işten çıkarılışı gündem olmuştu. Daha önce de İBB Metrosunda gişe memuru olarak çalıştırılan, arandığı dönemde defalarca kez resmi işlem yaptıran sanığın, gelen tepkiler üzerine işten çıkarıldığı fakat kısa süre sonra tekrar işe alındığı ortaya çıkmış, mevcut İBB yönetimi tarafından durum fark edilip sanığın işine son verilmişti. Konu ile ilgili 2 Temmuz 1993’te Madımak Otelinde katliamı yaşayan ve yakınlarını kaybeden Serdar Doğan’dan hem gündeme gelen bu konu hem de Sivas Davası süreci ile ilgili bilgi aldık. 

Katliam Sanığının bir kamu kurumunda görevlendirilmesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Devlette devamlılık esastır” anlayışı, Aleviler, Kürtler, “ötekiler” için katliamlara yaklaşım ile geçerliliğini koruyor. Bu sanık için, Kadir Topbaş’ın başkanlığı sırasında MADIMAK ölümsüzlerinin aileleri ile İBB önünde basın açıklaması ile, adaletten kaçan, kaçırılan katliam sanıklarının aranırken nasıl işe girdiğini, evlendiğini , ehliyet aldığını sormuştuk. Halen çalıştırılıyorsa, biz muhataplardan önce İBB başkanı, savcılar, emniyet cevap vermeli. 28 yıldır Madımak’ın katillerinin, katilleri savunanlarının nasıl ödüllendirildiğini gördük. Avukatların hepsi akp de siyasete başladı. Vekil, bakan, danışman oldular. Vitrinde olmaktan, görünmekten çekinmediler ki İBB de bir gişe memuru çekinsin. Bizi acıtmaya, kanatmaya devam ediyorlar.

Yurtdışına çıkan sanıkların da orada birilerin destek verdiği aşikar ki hızlı bir şekilde yerleşik hayata geçmişler. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Sivas Madımak 8 saat taşlanıp, ateşe verildi. Kadın, çocuk, sanatçı, insan kıyımıdır Sivas. Hepsine düşman bir zihniyet canlı yayında katliamı gerçekleştirdi. Aynı düşmanlık ile katliamın izlerini de silmek istiyorlar. İktidar ve katliam ortağı SHP hükümetten çekilmemiş, Madımak’ı Müzeleştirmek için bir çaba içinde olmamıştı. “bilim sanat merkezi” haline getirilen MADIMAK oteli içinde bir de çocuk kütüphanesi açtılar, 12 yaşında kıydıkları Koray Kaya’dan utanmadan! 8 saat taşlayıp, yaktıkları YAZAR, ŞAİR, OZANLARIN eserlerini koydular içine. İki katilin adıyla birlikte, yitirdiklerimizin güzel adlarını Madımak’ın is ve insan kokan duvarlarına çaktılar… O gün koalisyonu bozmayanlar, bugün de kurdukları ittifak bozulmasın diye sanırım Karamollaoğlu ittifakı için, sağır-körler. MADIMAK altına kebapçı dükkanı açtılar. Et yediler. Ateşi her harladıklarında, bizi tekrar tekrar yaktılar. Sebati Bey Et Lokantası… Sivas’ta başka dükkan yokmuş gibi, Madımak altına lokanta açtı. O kapandı, bilim ve sanat merkezi oldu. Sanık avukatları Bakan oldu. 

Bir kaç gün önce Sivas Katliamı davası görüldü ve ertelendi. Almanya’da yaşayan sanıkların Türkiye’ye iadeleri ile ilgili gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sorun nedir sizce?

Sivas Acısını anlatmak için bize vize vermeyen Almanya, firari katillere döner evi ruhsatı ve vatandaşlık verdi. İade taleplerimize anlamsız cevaplar verdi, DGM, ASKERİ HAKİM, İDAM KALKTI yazılı başvurularımızı işleme koymadı, Dışişleri ve mahkemeler de doğru takip etmedi. Davamız, bilinçli yaz-bozlar ile zaman aşımına uğratıldı. Truva atları da boş durmadı, Alevi Çalıştaylarına katılarak verdikleri arada, “Madımak’ı yıkalım, yerine üç ağaç dikelim… Ben unuttum, unutmak lazım” dediler… Üstelik bu açıklamaları katıldıkları çalıştayda, Ökkeş Kenger, Musa Serdar Çelebi gibi Maraş toplu öldürümünün sanıklarıyla oturdukları masadan yaptılar.

Son olarak söylemek istediğiniz neler var?

Biz dün gibi, için için yanmaya devam ediyoruz. 9 Haziran da Sivas Davası vardı, ordaydık, 8 Ekime ertelendi orda olacağız.
Unutmayarak, unutturmayarak sorumlulardan hesap soracağız.
Madımaktan çıkıp unutanı, yok sayanı da teşhir ederek.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.