Hoşgeldiniz  

Sezen Aksu hakkında suç duyurusu

İkrar-HA1 | 17 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Sezen Aksu hakkında suç duyurusu

İKRAR – Ankara’da bir grup, Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu. Sezen Aksu’nun şarkısında Adem ve Havva’ya ‘cahil’ denilmesinden gücendiklerini söyleyen bir grup suç duyurusunda bulundu ve Aksu’nun şarkısının yasaklanmasını istediler.

 

Ankara’da bir grup “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında Adem ve Havva’ya yönelik ifadeleri nedeniyle sanatçı Sezen Aksu hakkında, “dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

 

Suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi savcılığa verdikten sonra grup adına açıklama yapan Avukat Mikail Yılmaz, Sezen Aksu’nun ifadeleriyle dini kişilikleri itibarsızlaştırmayı hedeflediğini öne sürdü. 

Bu durumun İslam dini mensupları arasında haklı bir öfke uyandırdığını iddia eden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu haliyle ‘dini değerleri aşağılama’ suçunun unsurlarını oluşturan ifadelerin, ifade özgürlüğü sınırları içinde değerlendirilmesi mümkün değildir. İnternet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi kararı alınmasını talep ettik. Ayrıca suçtan elde edilen gelir olduğu için kazancın müsaderesini talep ettik.” 

Yılmaz, AİHM uygulamalarında dinsel nefret söyleminin, ifade hürriyeti kapsamı dışında tutulduğunu anımsattı. 

Aksu’nun şarkısında geçen ifadelerin İslam’a saldırı niteliğinde olduğunu söyleyen Yılmaz, sanatçının “dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama” suçundan cezalandırılmasını talep etti

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.