Hoşgeldiniz  

Soma Faciasının Altıncı Yılı: Bu Muydu Adalet?

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 30 Mayıs 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Soma Faciasının Altıncı Yılı: Bu Muydu Adalet?

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının 6. yıl dönümünde yaşamını yitiren 301 madenci anıldı. Son infaz yasasındaki değişiklik ile 4 tutuklu sanığın da serbest bırakılmasıyla acıları ikiye katlanan şehit madenci İbrahim Duman’ın annesi Zeher Duman, ”Bu muydu adalet?” dedi.

Türkiye tarihinin en çok can kaybıyla sonuçlanan madencilik faciasının üzerinden altı yıl geçti…

Manisa Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen faciada, 301 madenci yaşamını yitirdi. Türkiye günlerce gözyaşı döktü, ailelerin acılarına ortak oldu.

Acının merkezi haline gelen Soma’da, facianın 6. yıl dönümünde valilik, büyükşehir belediyesi, Soma kaymakamlığı ve Soma belediyesi tarafından bugün saat 11.30’da korona virüsü önlemleri kapsamında etkinlik yapıldı.

 

Etkinliğe katılan şehit yakınları ve vatandaşlar mezarlıkta kendileri için oluşturulan özel oturma bölgelerinde dualar edip, sevdiklerini andı. Madenci çocukları, eşleri, kardeşleri, anneler ve babalar ölen madencilerin mezarlarının yanı başında gözyaşı döküp, dua okudu. Şehit madencilerin mezarlarına karanfiller bırakıldı.

”ACIMIZ İKİYE KATLANDI”

Çocukları ile mezarlığa gelen şehit madenci Bayram Erol’un eşi Selda Bayram, ”Acıyı biz biliyoruz. Biz yaşıyoruz. Kimse derdimizi anlamıyor. Altı yıl süren adalet mücadelemizde suçlu olanların hepsini saldılar. Acımız ikiye katlandı. Bizi yeniden öldürdüler. Bu acıyı çeken bilir” dedi.

Şehit madenci Bayram Erol’un eşi Selda Bayram ve çocukları

” AĞZIMDA DİŞ, BAŞIMDA SAÇ KALMADI”

Yüreklerindeki acının 6 yıldır sönmediğini söyleyen şehit madenci İbrahim Duman’ın babası İsmail Duman da ”Ağzımda diş, başımda saç kalmadı. Ben böyle değildim. 6 yıldır bu acıyı yaşıyorum. Ben de madenden emekli oldum. Allah kimseye böyle bir acı ve facia yaşatmasın. Davada serbest kalanları Allah’a havale diyorum” ifadelerini kullandı.

#İkrarHaberAjansı #ikrarhaberajansi #Haber #AleviHaber #Alevi #HaberAjansı #AlevilerinSesi #AleviHaberleri #Cemevi #Soma

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.