Hoşgeldiniz  

Soma Katliamı davasında reddi hakim talebi Red edildi.

İkrar-HA1 | 12 Haziran 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika, Yaşam A- A+

Soma Katliamı davasında reddi hakim talebi Red edildi.

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’na ilişkin yeniden başlayan yargılamada, avukatların reddi hakim talebi reddedildi.
Soma Katliamı Davası’nda mağdurların avukatları tarafından yapılan ‘reddi hakim’ talebi duruşmanın görülmesine iki gün kala bir kez daha reddedildi. 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen Soma Katliamı davasına ilişkin müşteki avukatları tarafından mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu ile üye hakimler Gizem Adak Yelkuvan ve Abdurrahman Burak Karahan’ın tarafsızlıklarını yitirdikleri gerekçesiyle reddine ilişkin başvuru sonuçlandı. Mahkeme, talebin yerinde olmadığını savunarak, reddi hakim talebini reddetti. Karar, dün gece (11 Haziran) Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) yüklendi.

Mahkeme tarafından verilen ret kararının gerekçesinde şunlar kaydedildi:

“Yapılan inceleme sonucunda delillerin incelenmediği, ara kararların gerekçesiz olduğu bozma sonrası yapılan yargılamada usule uyulmadığı şeklindeki iddiaların Yargıtay’ın incelemesiyle değerlendirilebilecek iddialar olduğu, mahkeme heyetinin tarafsızlığının zedelendiğine dair iddiaların bu nedenle yerinde olmadığı, mahkeme başkanının olaya münhasır olarak bu mahkemeye atandığı, üyelerin tecrübesiz olduğu ve mahkeme başkanının kararlarına bağlı oldukları yönündeki iddiaların ise soyut iddiadan ibaret olduğu ve bu hususta herhangi bir delil sunulmadığı, mahkeme hakimlerinin tarafsızlığını yitirdiğini gösterir bir davranışta bulundukları yönünde herhangi bir iddia ve ispatta bulunmadığı anlaşılmakla yerinde olmayan hakimin reddi talebinin reddine karar vermek gerekmiştir.”

DAVA HAKİMİ İKİ KEZ DEĞİŞTİ

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 25 Mayıs’ta yapılan Yaz Kararnamesi ile Soma Davası’na bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Salih Pehlivanoğlu Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

Onun yerine ise Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serkan Erdoğan görevlendirildi. Soma Davası yerel mahkemede görüldüğü sırada karar aşamasında iken 4 Temmuz 2017 tarihinde yine mahkeme başkanı değiştirilmişti.

Mahkeme başkanı Aytaç Balı, HSK kararnamesi ile İzmir’e gönderilmişti. Yerine Elbistan’daki maden ocağı kararıyla bilinen Salih Pehlivanoğlu getirilmişti. Davanın 13 Nisan’da görülen son duruşmasında Yargıtay’ın bozma ilamı esas alınarak savcılık tarafından mütalaa verilmişti.

‘Reddi hakim’ talebinin reddedilmesi kararı üzerine 14 Haziran’da görülmeye devam edilecek dava duruşmasında avukatlar ve sanıklardan Can Gürkan’ın esasa ilişkin savunma yapması bekleniyor.
Mahkeme ara kararı açıkladı: Soma davasında bir sonraki duruşma 14 Haziran’da

DAVA SÜRECİ

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin öldüğü katliama ilişkin 51 sanık hakkında açılan davada 2018 yılında sanıklardan 37’si hakkında beraat kararları verilirken, 14 sanık “taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermek”ten cezalandırıldı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a “basit taksir” suçundan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru’ya “bilinçli taksir”den 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı’ya ise 22 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de Can Gürkan’a verilen hapis cezasını bozmuş, Can Gürkan’la birlikte sanıklardan Haluk Evinç, Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’un “301 kez olası kastla öldürme” ve “162 kez olası kastla yaralama” suçlarından mahkûm edilmesi gerektiğine hükmeden Yargıtay, kararı ile birlikte tutuklu tanıkların tümü tahliye edilmişti.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından dava, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı. 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.