Hoşgeldiniz  

Somalı Aileler: “Adaleti yerin altından çıkaracağız”

İkrar-HA1 | 13 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Somalı Aileler: “Adaleti yerin altından çıkaracağız”

İKRAR – 301 Maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının 7’inci yıl dönümünde hayatını kaybedenlerin aileleri adalet arayışlarını sürdürüyorlar.

13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 31 işçi kaçamamış ve hayatını kaybetmişti. Vardiya değişimi sırasında gerçekleşen faciada 787 işçi hendekte mahsur kalmıştı. 17 Mayıs 2014’de 301 işçinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığı, kapıların işçilerin ardında kilitlendiği ve bu yüzden işçilerin kaçamadığı ortaya çıkmıştı. Maden ocağının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından da denetlenmediği ortaya çıkmıştı.

 

“BU ACIYI ANLATMAK ÇOK GÜÇ BİR DURUM”

Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren Uğur Çolak’ın babası ve Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak özlemini dile getiriyor: “Acıyı iliklerimize nakşedeli, battaniyeye sarılı bedenlerin birer nesne gibi madenden çıkarılışını izleyeli, evlatlarımızın, eşlerimizin, babalarımızın kokularına, seslerine, sohbetlerine hasret kalalı 7 yıl oldu. Yeni anı biriktirmenin eksikliğini hissetmek nedir anlatmak çok güç.” Bu katliamın tarihe ‘Türkiye’nin en büyük maden faciası’ diye geçtiğini hatırlatan Çolak, “Biz aileler de çocuklarımız için adalet arayışına başladık. Ama hiç yere arşınladık Akhisar Mahkemesini. Mahkemede ardı ardına sıralanan ‘beraat, tahliye’ kelimelerini duymak nasıl bir hiçliktir, nasıl bir öfkedir anlatamayız” dedi.

“BU DAVAYA SAHİP ÇIKMAK TARİHSEL SORUMLULUĞUMUZ”

Soma davasının avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan da 7 yıl boyunca yaşananları her defasında dile getirdiklerini ve bu davaya sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Aslan, “7 yıl boyunca aileler her türlü zorlamaya, engele, baskıya karşı adalet için mücadeleye devam etti. Katliamın ilk günlerindeki kamuoyu baskısı ve ilgisi zaman geçtikçe azalıyor, bu anlamda toplumsal belleğimizi diri tutmak çok kıymetli. Her gün yeni bir acı, yeni katliam, olay gündemimizde, farkındayız ancak Soma davası vazgeçmememiz gereken konulardan biridir” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.