Hoşgeldiniz  

Sümela Manastırı’nın restore sonrası molozlar dereye döküldü

İkrar-HA1 | 13 Temmuz 2021 | Doğa Ekoloji, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Sümela Manastırı’nın restore sonrası molozlar dereye döküldü

İKRAR – Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından koordine edilen Sümele Manastırı restore edilmiş, restore uzun süre sürmüştü. Ancak ortaya çıktı ki restore sonrasında oluşan atık molozlar da hemen 400 metre uzaklıkta Milli Park içinde bulunan dereye döküldü.

Sümela Manastırı’nda Şubat 2016’da restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi çalışması başlatıldı. Kaya düşme riskine karşı kapatılan manastırda endüstriyel dağcılar, taş düşmelerine karşı yamaçları çelik ağlarla örüp güçlendirdi.

Restorasyon ekibi de iç alanlarda çalışma yaptı. Çelik ağların yamaca serildiği ‘bohçalama’ sistemiyle korunan manastır, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile ziyarete açıldı. Manastırdaki restorasyon sırasında saklı mekanlar da gün yüzüne çıkarıldı. Ana Kaya Kilisesi’nin sağında yer alan 10 şapel, çan kulesi, misafirhane, keşiş ve öğrenci odaları, mahzen ve benzeri yapılar manastır tarihinde ilk kez hizmete açıldı. 

(HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.