Hoşgeldiniz  

Suruç Şehitleri katliamın 7’inci yılında unutulmadılar

İkrar-HA1 | 21 Temmuz 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Suruç Şehitleri katliamın 7’inci yılında unutulmadılar

İKRAR – Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusunu anmak için bir Ankara ve İzmir’de bir araya gelen gençlik örgütlerine polis müdahale etti. Müdahalede çok sayıda genç gözaltına alındı. İstanbul Kadıköy’de de gerçekleşen anmaya polis saldırdı ve çok sayıda gözaltı gerçekleştirdi.

Kobanê’ye yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılara karşı halkın gösterdiği direnişe destek olmak ve çocuklara oyuncak götürmek üzere geldikleri Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında katledilen 33 genç için Ankara’da anma yapılmak istendi. Gençlik örgütlerinin Güvenpark’ta yapmak istedikleri anma öncesi Kızılay ablukaya alındı.

Güvenpark’ta gençlerin gözaltına alınmasını protesto eden kitle, sonrasında Bestekar Caddesi’nde bir araya gelerek yürüyüş yaptı. Kitle, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganlarının ardından dağıldı. Müdahale sırasında 30’u aşkın genç darp edilerek gözaltına alındı. Polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan gençlerden isimleri netleştirilen şunlar: “Sinem Kaplan, İbrahim Demiryürek, Devin Asya Açıkeli, Berke Arben, Adem Güler, Dilara Kaya, Onur Çakmak, Ozan Deniz Ödemiş, Mahmut Demir, Semih Erdem Çankaya, Nisan Çıra, Leylanur Mavili, Zeynep Halegül Baydili, Zeynep Kurt, Erdoğan Can Samur, Ertürk Soysal, Hivda Selen, Yağmur Alaz Gülveren, Çetin Karakaya, Umut Korkutan, Selma Tokaç, Çağla Yeşilçakır, Deniz Soylu, Mert Baran Aygür, Tuba Koçer, Sena Bademli, Cem Polatcan, Anıl Şimşek ve Cem Yılmaz.”

İzmir’de bulunan sosyalist gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 7. yıl dönümüne ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartının açıklamada sık sık “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Hiçbir düş yarım kalmayacak” “Suruç’u unutma, unutturma” ve “Amed, Suruç, Ankara hesap sormaya” sloganları atıldı. Açıklamada Suruç’ta katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Açıklamaya HDP milletvekilleri Musa Piroglu, Murat Çepni ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Coşkun Üsterci’nin yanı sıra çok sayıda yurttaş destek verdi. Açıklama ilk olarak Suruç’ta katledilenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

İlk olarak söz alan HDP Milletvekili Murat Çepni, şunları söyledi: “Rojava devriminde düşenlere dövüşenlere selam olsun. Ortadoğu halklar mezarlığına dönüştürülmesi, halklar birbirine düşmanlaştırımaya çalışılıyor. Tam bu zamanda kadın özgürlükçü, ekolojist birlikte yaşamı kurmanın adı Rojava devrimi oldu. 33 düş yolcusu da devrimle bağı kurmak, Kobane’de yıkılmış bir kenti kurmaya gidiyordu. Ama tüm dünyanın ve Türkiye hükümetinin desteklediği IŞİD barbarlığının saldırısına maruz kaldılar. En değerlilerimizi aldılar. Ama onların etkiği tohumlar her geçen gün büyüyor. Bu mücadele sokaklarda yükselecek bu mücadele gerçek demokrasiyi, barışı getirecek. 33’lere sözümüz özgürlük mücadelesini mutlaka yükselteceğiz.”

Ortak basın metnini Özgürlükçü Gençlik üyesi Rozana Urkun okudu. 33’lerin bulundukları her yerde umudu taşıyanlardan, kavgaya göğüs gerenler olduğunu vurgulayan Urkun, “Onlar bir devrimin peşinden gidenler, bir devrimin izini sürenler, Rojava’da çakılan devrim kıvılcımı için Kürt ve Türk halkları arasında köprü kurmak isteyenlerdir. Onlar Gezi’nin çocuklarıdır ve Gezi direnişini Rojava Devrimi ile buluşturmak isteyenlerdir. 33 Düş Yolcusu devlet destekli barbar IŞİD çeteleri tarafından katledildiler. Gençlik olarak, Amed, Suruç, Ankara’nın ve ezilenlere dönük tüm katliamların hesabını sorana dek içimizde hiç dinmeyecek öfkeyi büyütüyor, onların harcına karıştıkları halklar arasındaki eşitlik, özgürlük ve kardeşlik köprüsünün son taşını koyana dek mücadeleyi sürdüreceğimizi bir kez daha haykırıyoruz” diye konuştu.

Baro önünde konuşma yapan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “IŞİD karanlığına karşı duruşumuzu belirlerken darp edilerek gözaltına alındık. Bu tutumdan neyin ne olduğunu açıkça gösteriyor. IŞİD karanlığı da, AKP de, Süleyman Soylu da gidecek. Sanmayın yanınıza kar kalır. Bizi itip kakan, hakaret eden, darp eden polisler o güvendiğiniz dağlara yıkılacak ve halkın iktidarı kurulacak. O zaman hukukun önünde hesaplaşacağız” dedi.

İSTANBUL

Suruç Aileleri İnisiyatifi, IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonrasında Türkiye ve bölge kentlerinden “Gezi’nin çocukları Kobanê’nın çocuklarıyla buluşmaya gidiyor” şiarıyla Urfa’nın Suruç İlçeside bulunan Amara Kültür Merkezi’nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde toplanan gençlerine yönelik 20 Temmuz 2015’te yapılan canlı bomba saldırısı sonucu 33 kişinin yaşamını yitirmesinin 7’nci yıllına dair Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde protesto eylemi düzenledi.

Açıklamada yaşamını yitirenlerin fotoğraflarnının yer aldığı dövizler taşınırken, açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri, HDP İstanbul il Eşbaşkanı İlknur Birol,  Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’ni (SYKP) yanı sıra çok sayıda siyasi parti, gençlik örgütleri ve sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Eylemde gençlik örgütleri adına  söz alan Umut Yıldız, “Affetmek yok unutmak yok” diyen Yıldız, 33 düş yolcusunun halkların eşitliği, özgürlüğü ve adalet için mücadele ettiğini vurguladı. 33’leri anmanın halklar arasında köprü olmaktan, katliamlara karşı mücadele bayrağını yükseltmekten geçtiğini kaydeden Yıldız, “33’leri yoldaşları olarak onların mücadelesini büyüteceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Sezin Uçar, adalet mücadelesini sadece Suruç için değil devlet eliyle gerçekleşen tüm katliamlar için yürüttüklerini söyledi. Ayrıca adalet mücadelesini sadece mahkeme salonlarında değil her alanda yürüttüklerini belirten Sezin “7 yıl boyunca iğneyle kuyu kazar gibi büyük bir öfke ile ama ısrarla, inatla sürdü. Gerçekler artık bugün üstü örtülemez noktaya geldi. İlhami Bali Suruç davasından arandığı sırada Konya’da bir devlet hastanesinde tedavi gördüğü ortaya çıktı” diye belirtti.

Katliam öncesi bombayı patlatan kişi dahil her şeyin bilinmesine rağmen önlem alınmadığını vurgulayan Suruç yaralısı Koray Türkay, “Katliam yapıldıktan sonra gören gözler kör duyan kulaklar sağır numarası yaptı. Katliam günü yapılan ihmallerin  sorumluluğu 3 polise yıkılarak para cezası verildi. Kendisi kadar amirlerinin de suçlu olduğunu söyledi ancak onlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Katliamdan sonra yapılan ilk hukuki işlem dava dosyasına gizlilik kararının konulması oldu. Bizim adalet mücadelemizle eş zamanlı konulan bu gizlilik kararı aynı zamanda bizim de ilk adalet taleplerimizden biri oldu” diye aktardı.

Eylemin ardından gençlik örgütleri, Kadıköy’de “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları ile yürüyüş gerçekleştirdi. Polis yürüyüşü barikatlarla engellemeye çalışmak istedi. Gençlik örgütleri buna rağmen sloganlar halinde yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Polisin müdahale ettiği eylemde en az 70 kişi gözaltına alınırken, gazetecilerin görüntü alınması engellendi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.