Hoşgeldiniz  

“Tarih boyunca yok sayılan inancımız, hak ettiği değeri dünyada görüyor”

İkrar-HA1 | 21 Mart 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

“Tarih boyunca yok sayılan inancımız, hak ettiği değeri dünyada görüyor”

İKRAR – 21 Mart Newroz Bayramı dolayısıyla Alevi kurumları Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahında bir oldular, çerağ uyandırdılar. Alevi kurumları adına basın açıklaması gerçekleştiren Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’den öğrendik, barışın sevginin insanların yüreğini yeşerttiğini… İyinin kötüden üstün olduğuu ve 73 millete bir nazardan bakabilmeyi” dedi.

21 Mart Newroz Bayramı ve Şah-ı Merdan Pirimiz Hz. Ali ‘nin doğum günü olması, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından da 2021’nin Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı belirlemesi münasebetiyle Alevi kurumları bahara açılan kapı olan Newroz’u Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahında çerağ uyandırarak selamladılar. 

“YOK SAYILAN İNANCIMIZ DÜNYADA HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRÜYOR”

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Tarih boyunca yok sayılan inancımız, felsefemiz, değerlerimiz, yol önderlerimiz, bu topraklarda olmasa da dünyada farklı alanlarda hak ettiği değeri görüyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, 2021 yılını Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran yılı ilan etmesi, çok renkliliğimizi hiçbir baskın düşüncenin değiştiremeyeceğinin en güzel örneğidir. Görmezden gelinen her şey, daha da görkemli haliyle çıkar karşınıza” dedi.

“ŞAHI MERDAN ALİ’NİN DOĞDUĞU NEWROZ KUTLU OLSUN”

ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül tarafından okunan basın açıklaması şu ifadelerle devam etti; “Bugün doğanın uyandığı, zalime karşı direniş ateşinin yakıldığı, Şahı Merdan Ali’nin doğduğu Newroz bayramında, iyiye ve doğruya bağladığımız özümüzle bu meydandayız! Ulularımızın, değerlerimizin ışığını tüm dünyaya, elimizin, nefesimizin ulaştığı her yere ulaştırmanın, anlatmanın başlangıç çerağını yakıyoruz. Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’den öğrendik, barışın, sevginin insanların yüreğini yeşerttiğini, İyinin kötüden üstün olduğunu… Ve 73 millete bir nazarda bakabilmeyi, İnsanlığa çağrımız da böyledir” denildi.

“YOL AKIL ve BİLİM YOLUDUR, YOL BARIŞ YOLUDUR”

Pir Hüseyin Güzelgül tarafından okunan basın açıklaması şu ifadelerle son buldu;

“aşıdığımız, yaktığımız çerağ, insanlığın çerağıdır. İnsanlığa, sevgiye, akla, bilime, eşitliğe, kardeşliğe, adalete, birliğe, özgürlüğe delil olsun diye yakarız. Bu zulüm kokan topraklar, bu kanlı tarih bizi defalarca haklı çıkardı ki; yol kardeşlik yoludur… Yol eşitlik yoludur… Yol akıl ve bilim yoludur… Yol barış yoludur…
Burada da uyandıracağımız çerağımızın ışığıyla, barıştan, kardeşlikten yana, karanlığa ışık olanların yolundan yürüyeceğiz. 73 millete bir nazarla bakmaya, bu topraklara eşitlik, kardeşlik ve barışı getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Aşk olsun bu yolu sürdürenlere…

“Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyiler iyidir” diyen Pirimizin eşiğinden,
“Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık; gözü, beli, dili kapalıdır” diyen Ahi Evran’a selam olsun! Selam olsun “Gelin tanış olalım, işi kolayın kılalım, Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” diyen Yunus Emre’ye; bizim Yunus’a!”

Basın Açıklamasında imzası bulunan kurumlar;

  • Alevi Bektaşi Federasyonu
  • Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
  • Alevi Dernekler Federasyonu
  • Alevi Vakıflar Federasyonu
  • Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı
  • Alevi Kültür Dernekleri
  • Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

 

İKRAR HABER AJANSI

(Hünkar Haber Merkezi)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.