Hoşgeldiniz  

TKP, EMEP ve SOL Parti’den “Üçüncü İttifak” iddialarına yalanlama

İkrar-HA1 | 20 Kasım 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

TKP, EMEP ve SOL Parti’den “Üçüncü İttifak” iddialarına yalanlama

İKRAR – Emek Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi ile birlikte üçüncü bir “Sol-Birlik İttifakı” kuracağı iddialarına karşı yalanlama açıklamaları yaptı. TKP ve EMEP gerçekleştirdikleri açıklamalarda üçüncü bir ittifakın kurulacağı iddialarının olmadığını belirterek iddiaların hayal mahsulü olduğunu belirttiler.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sonrasında ortaya atılan iddiaya göre TİP, Sol Parti ile birlikte HDP ile üçüncü bir ittifak kuracağı EMEP ve TKP’nin de bu ittifakı destekleyeceği belirtilmişti. İddialar ile ilgili Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz sosyal medya hesabından “Bugün medyada yer alan spekülatif haberlerin aslı da gerekliliği de yoktur. Gerekli olan Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı dışında 3’üncü seçeneğin (halk ittifakı) yaratılmasıdır. Ki EMEP olarak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Türkiye Komünist Partisi’de sosyal medya hesaplarından bir açıklama gerçekleştirdi. TKP Açıklamasında; 

“Çeşitli medya organlarında bir süredir “solda ittifak tartışmaları”na ilişkin haber ve söylentiler yer almaktadır. Bugün de bazı medya kuruluşları “HDP, Sol Parti ve TİP’in bir ittifakta anlaştığı, EMEP ve TKP’nin de bu ittifaka dahil olabileceği” doğrultusunda kaynağı belli olmayan bir haber yayınlamışlardır.

Bu haber gerçek dışıdır.

Türkiye’nin yakıcı sorunlarına nasıl müdahale edileceğine, emekçi halkın seçeneğinin nasıl yaratılacağına, yaklaşmakta olan seçimlerde nasıl bir tavır takınılacağına ilişkin farklı düzlemlerde çeşitli temaslar sürmektedir. Türkiye Komünist Partisi bu doğrultuda sayısız görüşme yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Bunlar içerisinde olgunlaşan, belli bir düzen ve anlayış birliği ile sürmekte olan EMEP, Sol Parti ve TKP arasındaki görüşmelerdir. Bu üç parti bütün diğer temasların ötesinde süreci belli bir noktaya getirmiş, dürüst, açık ve samimi bir zemin yaratmışlardır. Üç parti arasında sürecin ayrıntılarına ilişkin bazı farklılıklar olduğu açık ve doğaldır. Bununla birlikte emekçi halk için bağımsız, sermaye karşıtı, anti-emperyalist, laik bir seçenek yaratılması noktasında her üç parti de kararlıdır” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.