Hoşgeldiniz  

Torpilci Rektör kızı sınavdan başarısız olunca sınav komisyon başkanı hocayı görevden aldı

İkrar-HA1 | 10 Haziran 2021 | Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Torpilci Rektör kızı sınavdan başarısız olunca sınav komisyon başkanı hocayı görevden aldı

İKRAR – Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can kızı Esra Aslancan’ı kendi okulunda işe almak istemişti ancak kızı Aslancan sınavdan başarısız olunca tehditlerine rağmen de Sınav Komisyonu Başkanı Doç.Dr. Mahmut Sağır torpil yapmayınca Rektör Niyazi Can, Doç.Dr. Mahmut Sağır’ı görevden aldı.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nde görev yapan Öğretim Görevlisi Esra Aslancan, babasının rektör olduğu Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı Bilim Sınavı’nda başarısız oldu. Baba Rektör Niyazi Can’da kızının kendi okuluna girmesi için Eğitim Fakültesi Dekanına baskı uyguladı. Kızı yüzünden 2 Dekanı istifa ettiren Rektör Niyazi Can’a son atadığı Dekan, hedef olara Sınav Komisyon Başkanı Doç.Dr. Mahmut Sağır’ı hedef gösterdi. Rektör Niyazi Can bu seferde Sağır’a karşı baskıcı ve tehditkar yaklaşımını sürdürdü ancak Doç.Dr. Mahmut Sağır torpil yapmayacağını sınavda başarısız olan birinin burada görev yapmayı hak etmediğini savundu. Eğitim Fakültesi Dekanının da baskısıyla Sınav Komisyon Başkanı Doç.Dr. Mahmut Sağır görevinden istifa etmek zorunda kaldı. 

“SEN NASIL DEDİĞİMİ YAPMAZSIN”

İstifa ettikten sonra üniversitede ders vermeye devam eden Doç.Dr. Mahmut Sağır’a güvenlik kameralarında görüntülerinin de tespit edildiği gibi başka bir öğretim üyesi tarafından fiziksel saldırıya uğradı. Gerekçe de ders paylaşımı olarak ifade edildi. Rektör Niyazi Can’da saldıran öğretim üyesi yerine saldırıya uğrayan Doç.Dr. Mahmut Sağır’ı YÖK Disiplin Kurulu’na sevk ederek öğretim üyeliğinin düşürülmesini istedi. Karşı dava açan Mahmut Sağır’da hakkının gasp edildiğini, saldırıya kendisinin uğradığını ve saldırtanın da rektör olduğunu ifade etti. Bu sefer de Üniversite yönetimi Sağır hakkında mesnetsiz iddia suçundan soruşturma başlattı ve Doç.Dr. Mahmut Sağır’ı görevden el çektirdi. 

CHP’li ALİ ÖZTUNÇ KONUYU GÜNDEME TAŞIDI…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, şunları sordu:

  • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü’nün kızına sınavda torpil yapmayan öğretim üyesini önce açığa aldırdığı, ardından hakkında soruşturma açarak meslekten ihracı için YÖK’e yazı yazdırdığı iddia edilmektedir.
  • KSÜ Rektörü, Kahramanmaraş’ta yeni açılan İstiklal Üniversitesi’nde okutman olan kızı E.A’nın KSÜ’deki doktora sınavını kazanması için torpil istediği, ancak bu isteği kabul görmeyince öğretim üyelerine baskı ve tehditler yaparak ve YÖK’e uzanan soruşturma dosyası açtığı iddia edilmektedir.
  • KST Rektörü’nün İstiklal Üniversitesi’nde okutman olan kızı E.A için doktora sınav jürisine baskı yaparak torpil istediği doğru mudur?
  • Rektörün torpil isteği kabul  edilmeyince Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır’ı  görevden  aldırdığı ve sınav jürisini tehdit ettiği doğru mudur?
  • Öğretim üyelerinin üniversitedeki hukuksuzlukları YÖK’e bildirmek üzere verdikleri dilekçelerin YÖK’e iletilmesi neden engellenmiştir?
  • Kahramanmaraş Üniversitesi’nde kınama cezası, görevden uzaklaştırma almış akademik personel sayısı kaçtır? Var ise hangi fakülte ve bölüm başkanlarıdır? Görevden alınma nedenleri nedir?

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.